top of page

Yeni Gizli Bahçemiz: Hide Arnavutköy

Bundan birkaç ay önce, restoran ve kafelerin yine ve yeniden kapandığı, tek sosyal aktivitemin yakın mesafe yürüyüşler olduğu, birbirini andıran pandemi günlerinden biriydi...


Arnavutköy yokuşundan aşağı kaptırmış yürüyordum. Özellikle Arnavutköy'ün göbeğindeki Tahsiarhis Rum Kilisesi'ni çevreleyen o dar sokaklarda dolaşmayı çok seviyorum. Önce tarihi bir sarnıcı andıran bu yapı karşıma çıkıverdi. Görmek için bakınca İstanbul nasıl da sürprizlerle dolu diye düşündüm.Ardından ana caddeye bağlanmak için kilisenin arka kapısından aşağı doğru ilerlerken kapısı açık, yüksek taş duvarları olan bir avlu gözüme çarptı.


"Burası da neresiymiş?" diye kafamı uzattığımda koskoca bir bahçe içinde yer alan küçük camekanı gördüm. "Cafe Hide" yazıyordu kapısında ve buram buram kahve kokuları yayılıyordu bahçeye.

O sırada sadece paket servis ve gel-al servise açıklardı. Fuudy app üzerinden de sipariş verebiliyorsunuz diye ekledi çalışanlar. Restoran ve kafeler yeniden açılınca bu bahçenin keyfini sürmeye gelirim diye niyet ederek, kahvemi elime alıp ve yürüyüşüme devam ettim o gün.


Geçtiğimiz günlerde restoran ve kafelerin tekrar servise açılmasından istifade, güzel havayı da bulunca soluğu Hide Arnavutköy'ün bahçesinde aldım. Mahalleli belli ki benim gibi çoktan gözüne kestirmiş burayı. Şansa bir masa açıldı ve hemen oturabildik.Sosyal mesafesi bol, güneşi bol, sahilin kalabalığından ve kornalardan uzak, Arnavutköy'ün merkezinde gizli bir bahçe hissi veriyor Hide Cafe. Özellikle pandemi ortamında hem açık hava oturma alanının geniş olması, hem de masalar arasındaki mesafeler insanı rahat ve güvende hissettiriyor.


Hide Cafe'nin menüsüne gelecek olursak, sabah 09:00-16:00 arası kahvaltı menüsü, kahvaltı devam ederken 12:00 - 19:00 arası öğle menüsü servis ediliyor. Ben öğleden sonra gittiğim için kahvaltılıklarını deneyemedim ama menüde yumurta çeşitleri, granola, kruvasan, avokado tost, pancake, crocque monsieur gibi pek çok çeşit olduğu gözüme çarptı. Brioche burger ekmeğine karamelize soğan ve cheddar ile hazırladıkları Egg Burger'de de aklım kalmadı değil :)


Hide Cafe'nin öğle menüsünde ise burgerler, makarna ve salata çeşitleri, risotto, ızgara somon gibi bir kafede arayabileceğimiz pek çok yemek seçeneği mevcut. Ben tercihimi Karides Taco'dan yana kullandım.


Lezzetler başarılıydı, ama asıl hedefim mekana girdiğim andan itibaren gözüme kestirdiğim vitrindeki tatlılardan yemekti :)

Servisteki arkadaşlar Berliner isimli Alman çöreklerini tavsiye ettiler. Pek çok farklı çeşitte yaptıkları kremalı, çikolatalı, meyveli çöreklerde aklım kalmadı değil; ama tercihimi Vişneli Brownie'den yana kullandım ve çok beğendim. Fırından çıkan herşey ayrı bir güzel görünüyordu.


Her ne kadar Ramazan ayında tüm mekanlar tekrar paket servise dönecek olsalar da, uzun zamandır ilk defa yeni bir yere gitmiş olmanın verdiği heyecanla Hide Cafe'yi arayı açmadan yazmak istedim. Umarım daha çok keşifle ve yeni lezzetlerle dolu bir ilkbahar - yaz dönemi olsun.


751 görüntüleme2 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

2 ความคิดเห็น


Dilara Silisan
Dilara Silisan
12 เม.ย. 2564

👏👏😍

ถูกใจ
Gurulogy
Gurulogy
12 เม.ย. 2564
ตอบกลับไปที่

🥰🙏🏼❤️

ถูกใจ
bottom of page