top of page
YE, SEV, DANS ET ! 

HACIMEMİŞ, Alaçatı

Hacımemiş'i Sona Sakladım..

SERRA TÜKEL

02.09.2013

ÇEŞME, İzmir/ TÜRKİYE

Hani tabağınızda en sevdiğiniz yemeği sona saklar, gıdım gıdım yer, bitmesine kıyamazsınız ya, ben de aynı duygularla Hacımemiş'i bu yaz damağımda kalan en tatlı lezzet olarak sona sakladım...
 

Alaçatı ünlendiğinden beri, özellikle Temmuz - Ağustos aylarında insan kalabalığından köyde park yeri bulmak, restoranlarda rahat oturup huzurlu bir yemek yemek, hatta ana cadde Kemalpaşa üzerinde yürümek bile bir mücadele haline dönüşmeye başlamıştı. Eylül ayı gelse de kalabalık dağılsa diye içten geçirmemek elde değildi…

 

İşte tam bu duygular içindeyken, bu yaz Hacımemiş Mahallesi girdi devreye. Alaçatı’nın hem içinde hem de kalabalığın dışında, özlediğimiz keyifli Alaçatı hayatını bize geri kazandırdı Hacımemiş!

 

 

Nerede Hacımemiş?

Alaçatı meydanındaki Köşe Kahve'den sağa kıvrılan yolu takip edip yolun bitiminde tekrar sağa dönünce yaklaşık 100 metre sonra Hacımemiş Mahallesi'ne ulaşıyorsunuz.

 

Neler var Hacımemiş'te?

Alaçatı'ya dair görmek, tatmak ve almak istediğiniz her şey! Restoranlar, kafeler, tasarım dükkânları, galeriler, antikacılar, lavantacı, butik otel ve pansiyonlar ve pek tabii harika taş binalar...

 

 

Seçtiklerim

 

Agrilia

Alaçatı'nın İzmir dışına ünü yayılmadan ve taş evler parsellenmeden açılan ilk kafelerinden biriydi Agrilia. Bir Alaçatı klasiği diyebileceğimiz Agrilia, bu sezon Hacımemiş mahallesine taşınmış, çok da keyifli olmuş. Özellikle köy kahvaltısı ve akşam için de et yemekleri tavsiye edilir.

 

Dutlu Kahve

3 kuşaktır aynı aileye ait bir köy kahvesi olan işletme, bu yaz Alanya'dan memleketine geri dönen Mehmet Usta'nın enfes mezeleri ile keyifli bir Ege lokantasına dönüşmüş. 70 gündür her akşam tüm masaları dolduran Dutlu Kahve'de, Ege otlarının yanı sıra ızgara Ahtapotu mutlaka denemelisiniz. Hem porsiyon hem lezzet olarak Yunan adalarında sunulan ahtapotlara taş çıkartır! Ayrıca dutlu-dondurmalı katmer tatlısı ve deniz mahsullü paçanga böreği mekânın spesiyalleri arasında. Dutlu Kahve’de içkili bir akşam yemeğinden yaklaşık kişi başı 75-100 TL arasında kalkabilirsiniz.

 

Village Steak House

Dutlu Kahve'nin tam karşısında açılan Village, et severler için oldukça geniş bir yelpaze sunuyor. Etlerin fiyatları 50-65TL arası değişiyor. Ortamı Dutlu Kahve’ye göre biraz daha şık ve ağır. Ayrıca lokantanın hemen arkasında Aro, Nike ve çeşitli yabancı spor markalarının tasarım ayakkabılarının satışa sunulduğu ufak bir butik de bulunuyor.

 

Alarga

Eski Sudan restoranın yerine açılan Alarga, sadece yemekleriyle değil barıyla da Hacımemiş'in en çok rağbet gören mekânlarından biri olmuş. Hacımemiş'te ilerlerken en yüksek sesli müziği duyduğunuzda Alarga ‘ya yaklaştınız demektir. Hem güncel, hem 80’ler ve 90’lardan müziklerin çaldığı Alarga ‘da bir içki molası vermeniz mutlaka tavsiye edilir.

 

POP

Benim gibi retro-severlerin kaçırmaması gereken bir dükkân POP! Hemen Alarga’nın yanında açılan POP’ta eski saatler, radyolar, tabelalar, reklam afişleri ve nice Retro, popart objeyi bir arada bulabilirsiniz.

 

Göz Oda & Göz Lokal

Alaçatı Kemalpaşa Caddesi üzerindeki Göz Lounge açıldığından beri Alaçatı’nın en “in” barları arasında yer alıyor. Belli ki Göz Lounge’un sahipleri de Hacımemiş furyasını yakalamış ve bu sezon Göz Oda ve Lokal’i açmışlar. 5 odalı ve yaz kış açık olacak Göz Oda ve hemen yanı başında minicik bir barı olan Göz Lokal şimdiden Hacımemiş’in gözdelerinden olmuş…

 

Eflatun

Eflatun, Hacımemiş’in hem butik otellerinden hem de keyifli restoranlarından biri.  Eflatun’un  zengin zeytinyağlı ve ot yemeklerinden oluşan açık büfesi akşam saatlerinde kurulduğu gibi masalar doluyor.  Hacımemiş'in önemli lezzet duraklarından biri..

 

Çakıl Seramik

Harika bir seramik dükkânı Çakıl! Özellikle bakır ile birleştirilmiş seramik tabakları ve topuğu bakırdan yapılmış seramik topuklu ayakkabılara bayıldım!

 

Bunların dışında sokak hayvanları dostu, resim galerisi Kapari Atölye, büstiyer mağazası Torso Mio, Simay Bülbül ve BeeGoddess gibi Türk tasarımcıların kıyafet ve takılarının satıldığı Oz, antikacı dükkanları Eskiden, Kuş Kafesi ve Camgeran, modernize nar ve Mevlana seramikleri satan Y-Marin ve çiçeği burnunda restoranlar Mezehane ve Oscardikkatimi çeken diğer mekanlar arasındaydı.

 

Müjdeli Haber! 

Hacımemiş’i kaçırdım diye sakın üzülmeyin. Eylül ayında Çeşme’nin kaderi bir anda terk edilmektir  ama bu sene işletmeciler kış aylarında bile mekânlarını açık tutmaya niyetli. Belki en düşük sezonda bir tek hafta sonu açabiliriz diye düşünenler de var ama kiminle konuştuysam en azından Ekim’deki bayrama kadar kesin açıklar!

 

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Dutlu Kahve
Alarga
POP
Göz Oda
Eflatun
Çakıl
Y-Marin
bottom of page