top of page
YE, SEV, DANS ET ! 

ZIO BEACH, Alaçatı

ALAÇATI - ÇEŞME 2015

SERRA TÜKEL

15.07.2015

ÇEŞME, İzmir/ TÜRKİYE

Küçüklükten bu yana tüm yazlarını Çeşme’de geçirmiş, Fly-Inn plaj değil; bar iken geceleri gezmeye başlamış ve Alaçatı’nın tam anlamıyla bir köy olduğu zamanları doya doya yaşamış bir İzmirli olarak, her yaz başında memlekette neler olup bitiyor, ne yenilikler var bir gezer görürüm.

Her yıl artan restoran ve barlarıyla ve yenilenen plajları ile bugünkü Çeşme bizim çocukluğumuzdakinden çok farklı bir yerde şüphesiz. Öyle ki, tüm Çeşme ve Alaçatı mekanlarını tek bir yazıda toplamak çok zor. Hal böyle olunca, sizlere Çeşme’nin yerlisi olarak kendi gözümden bu sezonun seçmece birkaç mekanından, plajından ve lezzet duraklarından kısaca bahsedeceğim.

 

Öncelikle deniz ve plajlar ile başlayalım!

 

PLAJLAR

Hazır olun! Çeşme’de plaj seçimi ile ilgili size ufak bir tüyo vereceğim. Çoğunlukla kuzey rüzgârlarını alan tatil beldemizde, Poyraz estiği takdirde istikametinizi Alaçatı ya da Altınkum Mevkiine çevirmeniz önerilir. Şayet nadir olarak görülen Lodos esintisi varsa, o zaman Ilıca plajlarında şaşmayın derim! Ilıca’nın denizi çarşaf gibi serildiğinde müthiş keyifli olur. Aynı gün diğer tarafların suyu çalkantılı ve hafif bulanık olacaktır. Benden söylemesi :)

 

Zio Beach: Alaçatı’da bu sezona damgasını vuran plajlardan biri Solto Hotel’in içinde açılan Zio Beach.  Geniş şemsiyeleri ve rahat şezlonglarının yanı sıra hafta sonu plaj partileri ve gurme lezzetler sunan İtalyan restoranı ile de dikkat çeken Zio’nun restoranının başında Papermoon’un eski şefi Giuseppe Pressani bulunuyor.

 

Kum Beach / Madeo: Sezonun bir diğer “in” plajı Alaçatı Kum Beach ve Madeo Restaurant & Bar. Madeo’nun mutfağında uzun yıllar Da Mario ve Gina’nın Şefliğini yapmış Rıdvan Koçarslan var. İddialı lezzetlerin yanı sıra hafta sonu plaj partileri ve gece geç saatlere kadar devam eden yerli ve yabancı DJ performansları ile Madeo Alaçatı’nın gündüzden geceye bağlanan plaj mekanları arasında.

 

Alaçatı 11: Hafta sonu plaj partisi istemem, ailemle sakin ve güzel bir denize gireyim derseniz Alaçatı  Beach Resort’un içindeki Alaçatı 11 müzikleri, yemekleri ve deniziyle yine güzel, hep güzel!

 

Fly-Inn Beach Club: Yazının başında bahsettiğim Fly-Inn bu yaz Altınkum’un en popüler plajları arasında geçiyor. İstanbul’dan iyi bildiğimizi ünlü Karaköy mekanı, Bej Restaurant da bu sezon Fly-Inn’in içinde şube açtı. Fly-Inn’de Bej Restaurant’ın haricinde Y’Git ve Tektekçi’de şubeleri bulunuyor.

 

Fun Beach : Son birkaç sezonun favori plajlarından Altınkum Fun Beach’i artan rekabete rağmen bu sezon da Çeşme’nin en popülerleri arasına koyabiliriz.

 

7800: Ilıca’nın Boyalık mevkiinde yer alan 7800 Otel & Residence’ın plajı özellikle Çeşme’nin Lodos havasında birinci tercihiniz olmalı. Ilıca’da su sıcaklığı adından da anlaşılabileceği gibi Alaçatı ve Altınkum’a göre biraz daha ılık oluyor. Soğuk deniz sevmeyenler için de 7800 ideal seçim olacaktır. Ayrıca 7800’de hafta sonları, DJ müziği eşliğinde akşam üstü plaj partileri de oluyor.

 

Before Sunset: Son yılların yükselen yıldızı Ovacık’da yer alan Before Sunset Beach Club, plajı ve restoranının dışında en çok çılgın plaj partileri ile ünlü. Before Sunset’de gün batımında başlayan partiler hava kararana kadar devam ediyor. Çeşme’de Mykonos havasını Before Sunset Beach’de bulabilirsiniz.

 

 

RESTORAN & BARLAR

Çeşme’nin ve Alaçatı’nın lezzet durakları ve gece mekanları da en az plajları kadar renkli ve hareketli bu sene de...

 

Hacımemiş:

Alaçatı’da son dönemlerin en yükselen trendi Hacımemiş Mahallesi. Alaçatı meydanında yer alan camiden hemen sağa doğru kıvrıldığınızda ulaşacağınız Hacımemiş Mahallesi’nde en gözde yeme içme mekanları ve antika dükkanları bir arada bulunuyor.

Hacımemiş’te geçtiğimiz senelerde rüştünü ispat etmiş lezzet durakları arasında Asma Yaprağı (Mahalleye giden yolun en başında), Eflatun , Kapari Bahçe ve Dutlu Kahve’yi sayabiliriz. Her biri Alaçatı’nın otları, sebzeleri ve meyveleriyle Ege mezelerini ve yanında Ege ve Akdeniz mutfağından seçmece lezzetleri sunuyorlar.

Listeye bu sene eklenenler arasında ise mübadil mutfağı ile ön plana çıkan Langaza, İzmir’in meşhur Alyans Kulübü’nün açtığı AdıMemiş ve geçen sene Unter’in yerine açılan Köyün Delisi yer alıyor.

Aynı zamanda restoran olan Sailors Alarga ise Hacımemiş’in son iki seneden beri en “in” barlarından birisi. Alarga bu sene de popülaritesini korurken, mahalleye Zeplin ve Traktör isimli iki yeni bar daha eklendi. Alarga’ya göre daha sakin müzik çalan ve pub ortamı sunan bu iki bar dışında Köyün Delisi de akşamları DJ Tarık Koray’ın performansları ile mahallenin en popüler ve hareketli gece adreslerinden biri olarak öne çıkıyor.

 

Gastronomi

Alaçatı’da gerçek bir gastronomik maceraya atılmak isterseniz o zaman size iki adres verebilirim. Biri geçtiğimiz bahar aylarında İstanbul’da da bir şubesi açılan Şef Kemal Demirasal’ın Alancha’sı diğeri ise L’Escargot Restaurant’dan bildiğimiz Şef Yılmaz Öztürk’ün mutfak önderliğindeki Mancar Restaurant.

Ayrıca Alaçatı köyü içinde en geniş arazilerden birine sahip olan tasarım otel Alavya’da yer alan Mitu Cafe Brasserie ve Foryu Tapas Restoranını da es geçmeyelim yeme-içme yolculuğumuzda.

 

Balık

Balık deyince hakkını vermek için Alaçatı’nın dışına çıkmak gerekir. İçerde kalalım burada adres ver derseniz Karina daha şık ve Balıkçı Bayram daha salaş olmak üzere iki adres verebilirim.  Asıl balıkçılarımız ise Dalyanköy’de Cevat’ın Yeri, Şifne’de Yusuf’un Yeri, Alaçatı Port içinde Ferdi Baba derim size. Çiftlikköy Salonis ve aynı sırada yer alan ıstakozları ile ün salmış Can Baba’yı da unutmayalım.

 

Geceye Devam..

Alaçatı’da ses yasağı nedeniyle gece 1-2 sularında barlar müziği kısıp kepenkleri kapatırken Göz Lounge ve Türkçe müzik yapan House 44 biraz daha uzun devam ediyor. Alaçatı içindeki barlar eğer sizi kesmiyorsa ve güneşi doğurmaya niyetliyseniz o zaman Alaçatı Otto’ya yönlendirebilirim sizi. Otto’dan önce yol üzerinde Alaçatı Port’a girip Öküz ve Tren isimli barlara da bir göz atabilirsiniz.

Bu yazıda Ayayorgi mekanları biraz ihmal edildi.  Sanıyorum bana eski tadı vermedikleri için fazla üzerlerinde durmadım, ama Ayayorgi koyunun en nostaljik mekanı olan Papparazzi’de Pazar akşamları Grup Yol Project’in canlı müzik performanslarını dinlemek de hala ayrı bir keyiftir.

Yine nostalji derseniz, benzer bir keyfi Yıldızburnu Pecos Bar’da yapabilirsiniz. Özellikle Dolunay’da bu iki mekanın yeri çok ayrıdır.

Canlı müzikseverler için bir de Çeşme Marina içinde Hayal Kahvesi var. Bu yaza Yaşar ile doludizgin giren Hayal Kahvesi’nin programını da boş geçmeyin.

 

Bunları Yapmadan Dönmeyin!

Bakıyorum da seçmece mekanlardan bahsedeyim derken bu yazı yine kontrolden çıkmış!

Özet olarak güzel bir deniz, Alaçatı’da iyi bir yemek ve lokum gibi pişmiş bir balık Çeşme’de tatilin olmazsa olmazlarıdır.

Olmazsa olmaz demişken sona sakladığım bu listeyi de atlamayalım ve bunları yapmadan Çeşme’den dönmeyelim :)

 

  • KSK’li Erol’un Kumrusu, Doruk’un Dürümü, Dost Pide’nin Pidesini yemeden,

  • Cumartesileri kurulan Alaçatı Semt Pazarına gitmeden

  • Plajda midye dolma ve bira keyfi yapmadan,

  • Veli Usta’nın dondurmasını, İmren’in sütlü tatlısını yemeden dönmeyin!

 

İyi tatiller!


 

Zio Beach Alaçatı
Zion Beach Restaurant
Alaçatı 11 Beach
Fly Inn Beach
Adı Memiş
Traktör
Alaçatı Langaza
Süt Darı

İLGİLİ BAŞLIKLAR

bottom of page