top of page
YE, SEV, DANS ET ! 

ALAÇATI, Çeşme

6. Alaçatı Ot Festivali ile Yeşillendik

SERRA TÜKEL

02.04.2015

ALAÇATI, İzmir/ TÜRKİYE

2010 senesinde Çeşme’nin Alaçatı köyünde yerli hanımların topladıkları otlarla hazırladıkları yemekleri satışa sundukları, sonunda da küçük bir yemek yarışması olan noktalanan bir günlük Alaçatı Ot Festivali, amatör ruhla çıktığı yolda altıncı senesinde Türkiye çapında on bin ziyaretçinin katıldığı, dört güne yayılan yemyeşil bir festival halini aldı.  

 

Bu sene 26-29 Mart tarihleri arasında, otların yeşerdiği, en taze ve en bol çeşidin bulunduğu dönemde düzenlenen festivalde Alaçatı’nın hanımları yine marifetlerini sergilediler. Her sene bir ot teması belirlenen festivalde altıncı senenin teması “Ebegümeci” idi. Ebegümeci ile sarma mı istersiniz, etlisini mi, zeytinyağlısını mı; her türlüsü tezgâhları doldurmuştu.

 

İlk üç gün boyunca yoğun yağmura ve Alaçatı sokaklarında akan derelere rağmen ziyaretçi ve katılımcılar festival alanını boş bırakmadılar. Festivalin son gününde ise açan güneş ile birlikte neşeli bir kapanış gerçekleştirildi.

 

Bu sene Alaçatı Ot Festivali kapsamında ot yemekleri ve ot satışının yanı sıra sabahları ot tanıma ve toplama gezileri düzenlendi, Biyoçeşitlilik sohbetleri yapıldı ve Alaçatı sokaklarında rengârenk kermesler kuruldu.

 

6. Alaçatı Ot Festivali ile sanatın da birleştiğini gördük.

Festival süresince Galeri Kirli Çıkı’da sanatçı Erdem Yalçın’ın OT ART isimli neşeli sergisi gösterimdeydi. Ünlü fotoğrafçı Bennu Gerede de Hacımemiş Galeri Heavenlymade’de 28 Mart Cumartesi günü “Ah Semiha” isimli Semiha Berksoy sergisinin açılışını gerçekleştirdi. Aynı gün akşamüstü saatlerinde Alaçatı amfi tiyatroda Anason Orkestrası ve ardından Pinhani konseri yapıldı. Anlayacağınız sanatlı ve müzikli bir Ot Festivali gerçekleşti bu sene.

 

Şevketi Bostan, Radika, Cibes, Turp Otu, Ebegümeci…

Bilenler bilmeyenlere anlatsın bunlar Ege sofrasının olmazla olmaz “Ot”ları!

Gelelim Festivalin Dikkat Çeken Lezzetlerine…

Ebegümeci Sarması, Baklalı Zeytinyağlı Yaprak Sarma, Ispanaklı ve Pancarlı Kekler dikkatimi çeken ve alışılmışın dışındaki lezzetler arasında sıralayabilirim.

 

Festival boyunca Alaçatı’nın restoran ve kafeleri de yeşil büfeleri ve mezeleriyle ön plana çıktılar. Alaçatı’nın lezzette iddialı restoranlarından Eflatun’un Arpa Şehriyesi ve Kapari Bahçe’nin Pastırmalı Köz Patlıcanı da damağımda iz bırakan tatlar arasındaydı. Bir de Kecheese’in Otlu Dondurmaları vardı! Keçi sütünden kaymaklı dondurma ile birleştirilmiş Adaçayı ve Naneli aromalı dondurmalarına bayıldım. Bunların dışında Kecheese festivale özel Enginar ve Dere otlu, Ebegümeci, Anason, Şevketi Bostan gibi aklınıza gelebilecek tüm otlardan dondurmalar üretmişti. Kendilerini bu yaratıcı ve cesur girişimlerinden dolayı da ayrıca tebrik ediyorum.

 

Gelelim 6. Alaçatı Ot Festivali Yemek Yarışması şampiyonuna. Pazar günü öğleden sonra sonuçları açıklanan yarışmayı Kimyon Teyze lakaplı 70 yaşındaki Nurten Aydın Şevketi Bostanlı Levrek yemeği ile kazandı. Kimyon Teyze’nin yemeklerinden festival boyunca tatma fırsatımız olmadı ancak yarışmaya katılan tüm lezzetlerin tarifleri geçen senelerde olduğu gibi bu sene de festival sonrası hazırlanacak olan kitapçıkta bir araya getirilerek kalıcı hale getirilecek.

 

Alaçatı Ot Festivali, otların tanıtımı ve korunması, yöresel lezzetlerin kayıt altına alınıp gelecek nesillere aktarılması ve her yaştan Alaçatı kadılarının emeklerini ve becerilerini ortaya koyabildikleri bir platform olması açısından çok başarılı bir organizasyondu.  Nice yemyeşil “Ot Festivallerine” diyorum.

"

"

ALAÇATI'NIN OTLARI
6. ALAÇATI OT FESTİVALİ
6. ALAÇATI OT FESTİVALİ
6. ALAÇATI OT FESTİVALİ
KECHEESE OTLU DONDURMALAR
KAPARİ BAHÇE YEŞİL BÜFE
OT-ART SERGİSİ
AH SEMİHA
6. ALAÇATI OT FESTİVALİ

İLGİLİ BAŞLIKLAR

bottom of page