YE, SEV, DANS ET ! 

GOODVILLE SEASONAL KITHCHEN

Pozitif, Sağlıklı ve Mevsiminde;

Goodville Seasonal Kitchen!

SERRA TÜKEL

29.10.2017

Ecza sok. 4/35 Levent, İstanbul

Haftada yaklaşık 21 öğün varsa, bunun ortalama 13-15’ini dışarıda yiyen biri olarak bir restorandan aradıklarım hem çok basit, hem de çoğu zaman bulması en zor şeyler olabiliyor. Beklentilerimi; kaliteli, taze malzeme, lezzet,  yaratıcılık ve rahatlıkla özetleyebilirim.

Bu saydıklarımı karşılayan ve İstanbul’da severek gittiğim birkaç restorandan biri de Kanyon AVM’nin yan kapısından çıkınca tam karşınızda göreceğiniz Goodville Seasonal Kitchen.

 

Yazımın devamında kısaca "Goodville" diye bahsedeceğim mekan, tam adı gibi pozitif, sağlıklı ve mevsimsel ürünlerin kullanıldığı bir yer.  Kurucuları Selen ve Merve Günal benim gibi kurumsal kökenli olup, sonunda mutluluğu mutfakta bulanlardan.

Şu balkabağı çorbasını nasıl daha lezzetli yaparız”, “en iyi havuçlu kek için karışıma neler eklemeli”, “ labne ve lime birleşince nasıl olur”, "falafelde nohutların bir kısmını bütün kullansak, bir de kişniş katsak" gibi türlü türlü yaratıcı düşünce ve sorularla sürekli kendilerini ve mutfaklarından çıkan lezzetleri geliştiren bir ekip Goodville ekibi.

Hal böyle olunca, hafta içi öğle aralarında gide gele, yemeklerden konuşa konuşa arkadaş olduğum Goodville ekibi, Eylül ayının sonunda bendenizin yani Gurulogy'nin ev sahipliğinde  bir workshop organize etmeyi teklif ettiler.  Bu workshop'u benim iş tempoma uydurduk, hafta içi bir iş çıkışında Sonbahar Kokteylleri ile şenlendirelim dedik. Yanında pek tabii Goodville’ın leziz atıştırmalıkları da olmalıydı...

Gurulogy ile Sonbahar Kokteylleri

Nasıl hazırlandık bu workshop için? Hep beraber oturduk, en sevdiğimiz tatları ve sonbaharda kullanabileceğimiz mevsim malzemelerini önce bir masaya yatırdık. Giriş, gelişme, sonuç üçlemesiyle üç kokteyl hazırlamaya karar verdik. Farklı tatlar, aromalar olsun ki, her zevke ve damağa hitap etsin diye düşünmeyi de ihmal etmedik:) 

Ortaya keyifli bir üçleme çıktı. Hazırladığımız üç kokteylde de alkol oranını ve nane, lime gibi baskın aromaların kullanımını kendi damak zevkinize göre azaltıp çoğaltabilir, evinizde de pratik bir şekilde hazırlayabilirsiniz. 

Sakın gözünüzde büyümesin! Bu etkinliğe kadar hayatında hiç kokteyl hazırlamamış arkadaşlarım bile 5-6 dakika gibi kısa sürelerde kendi elleriyle şahane kokteyller hazırladılar ve afiyetle içtiler. 

Kokteyllerimizi pek tabii Goodville'in yaratıcı tatlarıyla eşleştirmeyi de ihmal etmedik. 

İşte hazırladığımız kokteyllerin tarifleri ve minik lezzet eşleştirmeleri :)

 

Afiyetle okunsun, paylaşılsın! 

Sakız Adası ​

Malzemeler

5 cl Sakız Likörü (tercihen Skinos)

1 adet Lime

5-10 tane kırmızı üzüm

9-10 yaprak taze nane

5 cl Vodka

Bol buz

Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri shaker’a koyarak karıştırıyoruz, yarım lime sıkarak karışıma ilave ediyoruz ve servis edeceğimiz bardağa döküyoruz. Nane yapraklarını avcumuzun içine koyarak aromasını arttırmak için elimizle dövüyoruz. Üzümleri çok küçük olmayan dilimler şeklinde kesiyoruz. Kalan yarım lime ikiye bölüyoruz. Sonrasında kesilmiş üzüm, lime ve nane yapraklarını ilave ederek servis ediyoruz ...

Yanına: Sakız Adası kokteylini labne peynirine lime kabuğu rendeleyerek hazırladığımız karışımla minik atıştırmalıklarla eşleştiriyoruz. 

Cin&Tonik

Malzemeler

Mevsimine göre meyve ve çiçekler 

(Orman meyveleri, Lavanta vs.)

5 cl Cin 

15 cl Tonik

Hazırlanışı:

Mevsim meyveleri ve/veya taze çiçekleri küçük küçük doğrayıp, iyi suyla buz kalıplarında çiçekli ve meyveli buzlarınızı önceden hazırlıyorsunuz. 

Cin & Tonik'e farklı aromalar katmak için değişik cin markaları, ve Schwepps'in aromalı toniklerini de kullanabilirsiniz. Bardağınıza cin & tonik ekledikten sonra, önceden hazırladığınız süslü buzlarınız, taze meyveler ekleyerek ve çeyrek lime sıkarak servis ediyoruz. 

Yanına: Cin&Tonik yanına Rokfor peyniri ve armut ile hazırlanmış mini kıtırlar harika bir birliktelik yakalıyor. 

Pirate ​

Malzemeler

5 cl Rom

4 cl Hindistan Cevizi Sütü

5 cl Süt

2 çay kaşığı Kahve (Nescafe ya da filtre kahve)

5 cl Şeker Şurubu

4-5 Kakaolu Bisküvi

Hazırlanışı:

İlk olarak sıcak suya 2 çay kaşığı kahve ilave ederek karıştırıp soğumaya bırakıyoruz.

Tüm malzemeleri shaker’a koyarak iyice çalkalıyoruz (tercihen smoothie maker kullanın). 

Bisküvileri iyice kırıyoruz sunum bardağımızın kenarlarına biraz limon sürerek (limon, bisküvilerin bardağın kenarına yapışması için önemli) bisküvi ile kaplıyoruz,

Shaker ile hazırladığımız karışımı bardağa koyarak servis ediyoruz ...

Yanına: Pirate kokteylini kakao ve hindistan cevizi ile hazırladığımız mini mozaik toplarla eşleştirerek tatlı bir birliktelik yakalıyoruz. 

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Gurulogy by Serra Tükel.   © Her Hakkı Saklıdır / 2013.

 

info@gurulogy.com

  • Facebook - White Circle
  • Twitter - White Circle
  • Instagram - White Circle