top of page
YE, SEV, DANS ET ! 

MÜRVER, KARAKÖY

Karaköy Mürver

SERRA TÜKEL

06.08.2017

Kemankeş Caddesi No: 57-59, Karaköy

Karaköy rıhtımdan Novotel Bosphorus'un terasına çıkar çıkmaz bir oh çekiyorum...

Boğaz, vapurlar, martılar ve tarihi yarımada art arda göz kırpıyor bana.

Sonra hayranlığım manzaradan mekanın kendisine kayıyor. Renkler, kullanılan malzemeler, doğal tonların arasındaki turkuazlar, arada göze çarpan modern Türk motifleri ile şehri çok güzel anlatan, tam bir İstanbul mekanı olmuş diye geçiriyorum içimden. Daha sonra mekanın iç mimarisi ve mobilya tasarımlarının Autoban'a ait olduğunu duyunca taşlar yerine oturuyor..

Ve mutfak! Ekip hararet içinde çalışıyor. Hararet derken, abartı yok! Zira mutfak çepeçevre odun ateşiyle yanan ızgaralar, tütsü üniteleri ve odun fırını ile donatılmış. Mekanın sahibi Şef Mehmet Gürs ve Mürver'in Şefi Yılmaz Öztürk iş başında, akşamın hazırlığındalar...

 

 

MENÜDEN

 

Mürver'in menüsünde, Anadolu’dan yerel üreticilerden tedarik edilen mevsimsel malzemeler ile hazırlanmış mezeler, odun fırınında veya odun ızgarasında pişmiş, ya da mangalın üstünde asılarak dinlendirilmiş, tütsü fırınında tütsülenmiş et yemekleri, sürdürülebilir deniz ürünleri, ev yapımı kurutulmuş dinlendirilmiş etlerin yanı sıra vejetaryenlerin de tüketebileceği sebzeli yemekler ve mezeler bulunuyor.

Başlangıçlardan tütsülenmiş ateşte pişen ahtapot, ızgara bütün kalamar, otlu mücver, ana yemeklerde ağır ateşte pişen kuzu, ızgara Jumbo karides bizim seçtiğimiz, beğendiklerimiz arasındaydı. Tatlılardan ise yanık sütlaç kesinlikle denenmeli!

Bu anlattıklarımın üzerine mekanın fiyatları gözünüzü korkutmasın. Mürver'de başlangıçlar ve küçük tabaklar 20-30 TL, ana yemekler 55-65 TL aralığında. Kokteyller 40 TL. İçkiyi çok abartmadığınız takdirde kişi başı 150 TL'ye çok şık ve keyifli bir yemek yiyebilirsiniz.

Mürver Karaköy, Karaköy'ün yeniden bir çekim noktası olmasında baş rolü oynayacağa benziyor..

"

"

KARAKÖY'ÜN YENİ ÇEKİM NOKTASI

 

Mürver,  lezzetleri, ambiyansı, dekoru ile İstanbul'a çok yakışan ve Karaköy'ü yükseltecek bir mekan olmuş. Son iki senedir Lokanta Maya, Gaspar, Colonie gibi Karaköy'deki kaliteli bazı mekanların kapanmasına neden olan tatsız olaylardan sonra Mürver Karaköy, Karaköy'ün yeniden bir çekim noktası olmasında baş rol oynayacağa benziyor...

Mürver'e gittiğim akşam Karaköy'ü ne kadar özlediğimi hatırladım yeniden.

İstanbul'a böyle bir mekan kazandırdıkları için Mehmet Gürs ve Yılmaz Öztürk'ün ellerine sağlık...

İLGİLİ BAŞLIKLAR

MurverKarakoy1
MurverKarakoy4
MurverKarakoy3
MurverKarakoy5
MurverKarakoy
MurverKarakoy6
MurverKarakoy7
bottom of page