top of page
YE, SEV, DANS ET ! 

DIRTY HANDS, AKATLAR 

Mahallenin Yenileri: Dirty Hands ve Moro

SERRA TÜKEL

28/08/2016

 

Son dönemlerde ülke gündemine oturan “güvenlik” kaygısıyla mahallelerimizden dışarı çıkmaz olduk. Şehir hayatında yarattığımız çemberler iyice küçüldü , arkadaşlarla buluşmak için yürüyerek gidilebilecek, yakınlardaki mekanlar daha çok tercih edilir oldu...

Belki de bu yüzden mahallelerimizde sokak aralarındaki küçük mekanların popülaritesi arttı ve yakınlarına yenileri açılmaya başladı.

Arnavutköy Any, Cihangir Geyik, Topağacı Efendi derken listemize son iki ayda iki yeni isim daha eklendi; Akatlar Dirty Hands ve Nişantaşı Moro.

DIRTY HANDS

Akmerkez’in ana kapısının karşısındaki Akatlar Zeytinoğlu Caddesi üzerinde açılan Dirty Hands, Arnavutköy Any’nin sahiplerinin ikinci mekanı.

Any ile kıyasladığımızda Dirty Hands daha ayaküstü bir mekan. İşten çıkıp eve girmeden bir kokteyl yanında da ellerle yenilecek atıştırmalıklar var menüde. Mekan ismini de zaten buradan alıyor. Çatal bıçak kullanmadan her şey elle yenebildiği için "Dirty Hands" yani "kirli eller" demişler. Kaldırım üzerinde iki uzun masası bulunan mekanın, kapalı bölümü Amerikan Diner’ları gibi dekore edilmiş. İçeride de bir bar ve masalar bulunuyor ama daha ziyade güzel havalarda sokaklarda oturuluyor.

Atıştırmalıklardan favoriler arasında BAO denilen özel yumuşak ekmek arasında yapılan sandviçleri, midye, kokoreç, falafel ve muhlama ile hazırlanan kızarmış ejderha toplarını sayabiliriz. Ayrıca cips, nachos ve taco çeşitleri de bulunuyor.

Kokteyllerden favorilerimiz ise Dirty Talk, Gaye ve Papaz.

Dirtyhands_inside
Dirtyhands_Dragonballs
Dirtyhands_Bao

Akatlar Dirty Hands sokak yemeklerinden lezzetlerle, Nişantaşı Moro ise İspanyol Tapas ve Pinchos seçenekleri ile öne çıkıyor

"

"

MORO

 

İstanbul'da güzel bir İspanyol Tapas bar ne zaman açılacak diye düşünürken, Teşvikiye Camisi'nin arka paralelinde Ahmet Fetgari Sokakta açılan Moro yetişti çağrıma :).  

Modern ve yalın çizgilerle dekore edilmiş ince uzun mekanın, açık mutfağı ve barının yanı sıra  dışarda oturmayı tercih edenler için hem girişinde hem de arkada üstü açık oturma bölümleri bulunuyor.

Moro'nun menüsünde İspanyolların meşhur Tapas lezzetleri Patatas Bravas, Karides, Tavuk ve Peynir Kroketin yanı sıra Pinchos ya da Bask dilinde Pintxos diye bilinen ekmek üstü lezzetler de yer alıyor. Pinchos'ların fiyatları 5-7 TL arasında, Tapaslar ise 15 TL civarında.

Bu lezzetlere eşlik etmek üzere zengin bir kokteyl menüsü de bulunuyor. Cin kokteylleri, Prosecco'lu kokteyller ve imza kokteyller diye ayrılan menüden, Passion Fruit püre, Mercanköşk ve Absolut Vanilya ile hazırlanan Sexy Touch My Spirit ve Taze Zencefil, Misket Limonu ve Votka ile hazırlanan Lime & Ginger tavsiye edilir.

Saat 17:00'de kapılarını açan Moro'da akşama doğru müziğin ritmi biraz yükseliyor ve gece 02:00'ye kadar bar servisi devam ediyor.

Moro_Nisantasi
Moro_Nisantasi_Pinxchos
Moro_Nisantasi_Kokteyl

İLGİLİ BAŞLIKLAR

bottom of page