top of page
YE, SEV, DANS ET ! 

KOZMONOT, Topağacı

Dünden Bugüne TOPAĞACI...

SERRA TÜKEL

04/02/2015

 

Topağacı Mahallesi, Şişli, İstanbul

Nasıl şehirlerin karakterleri varsa, İstanbul’un semtlerinin de karakterleri var. İstanbul’u belki de bu derece renkli, beklenmedik ve farklı kılan işte bu bambaşka karakterdeki semtleri.

Bohem Cihangir, Halk Çocuğu Kadıköy, Eski İstanbullu Moda, Retrocu Çukurcuma, Sofistike Nişantaşı, Sanatçı ve Kafası Rahat Karaköy, Burjuva Bebek, Her Yola Gelen Taksim…

 

Ve şu sıralar adı çok geçen Topağacı…

Topağacı aslında bu kadar konuşulmaktan pek hoşnut değil. Kendisi her ne kadar görmüş geçirmiş ve eski İstanbullu olsa da, mütevazi ve gösterişi sevmeyen karakterde bir semt. Popüler olma kaygısı hiç yok. Onun için önemli olan yakın dostları; kuru kalabalıklar değil. Hatta kalabalık görmekten de pek memnun değil.  Bir yandan esnafı ve komşulukları ile mahalle sıcaklığı var Topağacı’nda. Öte yandan da dışarıya karşı mesafeli bir duruş ve kapalılık sergiliyor.

 

Topağacı’nı böyle bilerek ve tanıyarak, sokaklarını ve mekanlarını tıklım tıklım doldurmak için değil de, hafta içi sakin günlerde keyifle vakit geçirmek için gezin derim.

 

Buyurun size dünden bugüne Topağacı mekanları ve mahallenin yol haritası…

 

Mahalle

Topağacı’nın en eskisi “Mahalle” bir vakitler burada büyümüş ünlü işletmeci Lal Dedeoğlu’nun mahallesine armağan ettiği bir mekan.  Evde buluşmak yerine Topağacı meydanında buluşup birşeyler atıştırmak, biraz müzik dinlemek ve içki içmek için tasarlanmış rahat ve modern bir kafe Mahalle.  Mahalle’de haftanın belli günleri canlı müzik performansları bulabilir, yazın sokaklara taşan masalarında uzun saatler keyifle sohbet edebilirsiniz.

 

Divine Brasserie & Jazz Club

Divine Brasserie & Jazz Club hem Mahalle’nin kapı komşusu hem de Topağacı’nın eskilerinden.  Divine’da haftanın birkaç günü canlı müzik ve DJ performansları eşliğinde keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Mekanın üst katındaki oturma yemek düzeninin yanı sıra, alt katında bir de bistroların yer aldığı caz kulübü bulunuyor. Burada da Fado’dan Caz’a uzanan geniş bir yelpazede performanslar gerçekleşiyor.  Fakat mahallede oturanlara rahatsızlık vermemek adına müzik en geç 01:30’da bitiyor.

 

Bay Edi

Teşvikiye’de balıkçıya rastlamak zordur. Önünden defalarca geçmeme rağmen Bay Edi’nin varlığını biraz geç fark ettiğimi itiraf etmeliyim. Ihlamur yolunda yer alan bu küçük balık lokantası, Topağacı’nda üçüncü senesini doldurmuş. Mutfak, mahallelinin geliş saatlerine göre kimi zaman 11:30’a kadar açık kalabiliyor. Her daim taze balıkları ve mezeleriyle uzaklara gitmeden Bay Edi'de rakı-balık keyfi yapabilirsiniz.

 

MOC İstanbul

MOC yani Ministry of Coffee Topağacı’nda yürüme yolunu değiştiren mekanlardan biri oldu. Teşvikiye Camii’nden sola doğru aşağı inerken, MOC için bir sağ yapmamız gerekiyor artık. 2014’ün Nisan ayında Avustralyalı Barista eğitmeni Sam Cevikoz tarafından açılan bu üçüncü dalga kahve dükkanı, rahat dekoru, nitelikli kahve çeşitleri ve üst katındaki keyifli oturma düzeni ile Topağacı’nın kısa sürede en popüler mekanlarından biri oldu. MOC ayrıca düzenli barista eğitimlerinin de verildiği bir kahve merkezi.

 

400 Derece Pizza

MOC’dan hemen bir ay sonra geçtiğimiz Mayıs ayında hizmete açılan 400 Derece Pizza, adından da anlaşıldığı gibi Topağacı’nın pizzacısı. 400 Derece adını fırının maksimum sıcaklığından alıyor. Ev gibi samimi ve sıcak bir ortamda 400 Derece’nin ince hamur, İtalyan pizzalarını tadabilirsiniz.

 

Kozmonot

MOC’un iç mimarları Göksu ve Zümre tarafından mahallenin bir de “Pub”ı olsun niyetiyle açılan Kozmonot, gerek tarzıyla gerek Dünya dışı dekoru ile kısa sürede Topağacı’nın yükselen yıldızlarından olmayı başardı. Kozmonot’ta yerli ve yabancı zengin bira çeşitlerinin yanında atıştırmalık minik yemekler de sunuluyor. Ancak son dönemlerde özellikle hafta sonları Kozmonot’un kapasından içeri adım atmak iyice zorlaştı. Keyifli bir bira için Pazar akşamüstleri ya da hafta içi bir iş çıkışı Kozmonot’a uğramanız önerilir.

 

Union 22

Kozmonot’un ardından 2014’ün Kasım ayında açılan Union 22, hem barı hem de sokak yemekleriyle ön plana çıkıyor. Union 22’nin dışarıda geniş bir oturma alanı ve içeride ferah bir düzeni bulunuyor. Mekanın barındaki tüm içkiler  Miksoloji tekniği ile hazırlanıyor. Yani likörlerini, votkalarını ve içkilere eklenen meyve pürelerini kendileri yapıyorlar.  Sokak yemeklerinden sucuk-ekmek, dışlı köfte (içli köftenin tersi!) balık-ekmek gibi lezzetler menüye yeni yeni ekleniyor.

 

Level Up Drinks

Sağlıklı yaşama ve beslenmeye özen gösterenler için geçtiğimiz Kasım ayında Ahmet Fetgari sokak ile Fırın sokak köşesinde açılan Level Up, taze meyve ve sebzelerden hazırlanan  enerji ve detoks içecekleri, vegan ve vejeteryanlara uygun salata çeşitleri ve çayları ile içinize sağlık çekebileceğiniz bir mekan.

 

Burgerhood

Topağacı’nın en yenilerinden biri de Aralık sonu Hacı Emin Efendi sokağın köşesinde açılan mahallenin burgercisi Burgerhood. Burgerhood tüm etlerini kendi kıyıyor, tüm sosları ve turşuları ev yapımı. Burgerhood Spesiyal Burgeri yanında baharatlı patatesi ile tavsiye edilir.

 

Sunday

2014’ün son çeyreğinde Teşvikiye Camii’nin hemen arka sokağında açılan Sunday neşeli, huzurlu ve keyifli bir kafe. Sunday’de Julius Meinl kahveleri ve çay çeşitlerinin yanında kruvasan ve küçük pastane ürünleri servis ediliyor. Yemek yok, ancak çay-kahve eşliğinde uzun saatler keyifle vakit geçirebileceğiniz bir ortam yaratılmış.

 

Ar-Ruha

Yine Teşvikiye Camii'nin arkasında ve Sunday’in hemen az ilerisinde yer alan Ar-Ruha, mahallenin yöresel Urfa lezzetleri sunan restoranı. Adını Ruha’dan yani Urfa’nın eski isminden alan mekanın özellikle lahmacunu oldukça iddialı. Ayrıca vejeteryanlara özel hazırladıkları etsiz lahmacunları da bulunuyor. Urfa’nın meşhur tatlısı Şıllık ile kendinize Ar-Ruha’da güzel bir ziyafet çekebilirsiniz.

 

DIVINE BRASSERIE AND JAZZ CLUB
DIVINE JAZZ CLUB
BAY EDİ
MOC ISTANBUL
400C PIZZA
KOZMONOT
UNION 22
BURGERHOOD
SUNDAY
AR-RUHA

İLGİLİ BAŞLIKLAR

bottom of page