top of page
YE, SEV, DANS ET ! 

SPAGO, Nişantaşı

SPAGO'da Hollywood Yıldızlarının Brunch Sofrası

SERRA TÜKEL

26.10.2015

 +90 (212) 368 08 08

St. Regis Hotel, Nişantaşı, İstanbul

Yağmurlu bir Pazar sabahı, karnım iyice aç, Nişantaşı’nda geçtiğimiz Mart ayında açılan ve şehirdeki favori restoranlarımdan biri olan Spago’da Brunch’a davetliyim.  St. Regis Oteli’nin teras katında yer alan restorana çıkar çıkmaz içim açılıyor. Dışarıdaki kapalı havaya rağmen Maçka Parkı’nın yeşilliklerine ve Dolmabahçe üzerinden Boğaz’a bakan Spago ferah ve aydınlık havasıyla “Günaydın!” diyor bana.

 

Masalara kolalı beyaz örtüler serilmiş, arka fonda hafif bir müzik çalıyor, garsonlar ahenk içinde servise başlamışlar. Normalde sadece öğle ve akşam servisine açık olan Spago’da bugün, 11 Ekim’de ilk kez Pazar Brunch’ı servis ediliyor. Alışkanlıktan gözlerim gayri ihtiyari bir açık büfe arıyor. Brunch deyince nedense bir büfe olmalıymış diye düşünüyorum. Hâlbuki Spago’nun iki Michelin yıldızlı şefi Wolfgang Puck farklı bir Brunch hayal etmiş ve hayata geçirmiş restoranında. 21 sene üst üste Oscar ödül törenlerinin resmi partilerini düzenleyen Şef, Spago’daki Brunch menüsünde seyahatlerinde keşfettiği favori lezzetlerini ve kendi imzasını taşıyan yemeklerini açık büfede değil; sofrayı donatarak sunuyor misafirlerine.

İlk etapta klasik kahvaltıyı çağrıştıran lezzetler geliyor masamıza.  Tereyağı, ev yapımı reçeller, kruvasan, foccaccia ve simitten oluşan türlü türlü hamur işleri ile başlıyor ziyafetimiz. Hemen ardından ışıl ışıl Prosecco kadehleriyle beraber şefin “Amuse Bouche”ları Tuna Tartar Külahları, Falafel Makaronlar ve Mini Burgerler ekleniyor lezzet serüvenine. “Amuse Bouche” Fransız lokanta geleneğinden gelen tercümesi “damak hoşluğu” olan yemek öncesi minik tatlar anlamına geliyor…

Damaklarımız hazır hoşlaşmışken, üzerine “Spago’nun Favori Başlangıçları” ekleniyor. Spago’nun menüsünden de tanıdık bu lezzetler arasında Çin Usulü Tavuk Salatası, Akdeniz Çoban Salatası, Balkabağı Tortellini, Sashimi Salatası ve Somonlu Pizza var. Somonlu Pizza benim de favorilerimden ve Spago’nun yıldızlı lezzetleri arasında geçiyor. Tüm bu saydıklarımla soframız tam bir şölen havasına bürünüyor.

 

O sırada masamızın yanına üzerinde rengârenk sebzeler, içkiler olan bir servis arabası yanaşıyor ve park ediyor. Spago’da Brunch’ın vazgeçilmez bir diğer parçası meğer Bloody Mary kokteylleriymiş! Bloody Mary arabasından sorumlu barmenimiz “içkinizi nasıl alırsınız?” diye soruyor. Seçeneklerimiz arasında hardallı, havuçlu, acılı ve tekilalı Bloody Mary var. Ben acılı ve havuçlulardan tadıyorum biraz biraz. İkisi de muhteşem kıvamında hazırlanmış. Bir daha içsem hangisini seçerim bilemiyorum :)

 

Hayır, yemek henüz bitmedi.

Daha devam ediyoruz. Sırada ana yemek seçimi var! Oldukça geniş bir yelpazede sunulan ana yemekler arasında bakın neler var neler...

Kaymaklı Yaban Mersinli Pancake, Kızarmış Susamlı Bagel, Benedict soslu Organik Poşe Yumurta, Istakozlu Karışık Salata, Hong Kong Usulü Levrek, Izgara Jumbo Karides, El Yapımı Linguini Makarna, Tavada Kızarmış Organik Tavuk, Shangai Noodle, Izgara Dana Burger ve Szechuan Usulü Izgara Steak…

 

 “Hollywood usulü Brunch bu olsa gerek” diyerek, ana yemeklerden kendime Istakozlu Salata sipariş ediyorum ve oluyorum mest!

 

Bu yazıyı yazarken sanırım tekrar doydum, eminim siz de okurken doymuşsunuzdur. Fakat bizim Brunch bununla da bitmiyor. Tabii ki bu kadar yemeğin sonunda bir ağız tadı gerekir diye düşünmüş şefimiz ve son etapta da sofraya Çarkıfelek Çikolata Kek, Portakallı Çörek ve Fuji Elma Çıtırı’dan oluşan Spago’nun Paylaşımlık Tatlıları geliyor. Her biri ayrı bir rüya, fakat Çarkıfelek meyvesi delisi biri olarak Çarkıfelek Sorbe ile Çikolatanın buluştuğu tatlı beni benden alıyor.  

 

Bu zengin Brunch menüsünü merak edenler Ekim ayı itibariyle her Pazar saat 11.00-15.00 arasında Spago İstanbul’da tecrübe edebilirler. Menünün fiyatı Prosecco ile 195 TL, Prosecco’suz 180 TL. Size önerim bir önceki akşamdan itibaren fazla bir şey yemeden gitmeniz olacaktır :)

 

Spago'da Brunch ünlü Şef Wolfgang Puck'un favori lezzetlerinin masanızı donatması ile başlıyor.

"

"

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Spago Kruvasan
Tuna Tartar Külahları
Mini Burgerler
Çin Usülü Tavuk Salatası
Spago Somonlu Pizza
Acı Biberli Bloddy Mary
Bloddy Mary Arabası
Spaghetti Bolognese
Levrek
Pancake
Istakozlu Salata
Çarkıfelek Çikolata Kek
Portakallı Çörek
bottom of page