top of page
YE, SEV, DANS ET ! 

MSA'da Çikolata Aşkına

Hem Yedim, Hem Yaptım!

MSA'da "Çikolata Aşkına"

SERRA TÜKEL

22.02.2017

Yine olsa yine yaparım diyeceğim tecrübelerden biriydi, 13 Şubat’ta Mutfak Sanatları Akademisi’nde katıldığım Sevgililer Günü çikolata atölyesi.

Şunu fark ettim ki, ben bu yemek işine beş duyuyla bakıyorum. Ye, iç, kalk, karın doysun kafası değil yani...

Yemeğin bende yarattığı his, kokusu, görüntüsü, tabii ki tadı, dokusu hepsi o tecrübenin bütününü oluşturan önemli parçalar.

Her ne kadar MSA’da “çikolata tadımı” değil “yapımı” için toplanmış olsak da, yapımı-tadımı bir arada gerçekleştirdiğimiz ve beş duyuyu coşturan çok keyifli sonuçlar çıktı ortaya.  Çikolata kokuları eşliğinde neler yaptık, neler öğrendik özetini paylaşıyorum sizlerle. 

 

Çikolata Nasıl Yapılır ?

Çikolata yapımı gerçekten meşakkatli bir iş. Evinizin mutfağının dağılmasını ve üst baş dahil her yere çikolata bulaşmasını göze alamıyorsanız, evde hiç girişmeyin derim. Peki o zaman nerede çikolata yapayım diye sorarsanız, her ay pek çok farklı mutfak atölyesine ev sahipliği yapan Maslak MSA bu iş için en doğru adreslerden biri.

Bizim davetli olduğumuz Samsung Mutfak atölyesinde sevgililer günü öncesinde üç farklı çeşit çikolata yaptık; Hibisküslü Bitter Çikolata, Yer Fıstıklı ve Mısır Gevrekli Crunch ve Badem Ezmeli ve Baileys'li Toplar.

Tariflere geçmeden, bu atölyede öğrendiğimiz çikolata yapımındaki püf noktaları nelerdir kısaca deyinmek istiyorum.

 

Çikolatanın Püf Noktaları

  • Çikolatayı kesinlikle doğrudan ateşe koymuyorsunuz! Çikolata çok hızlı yanıyor, yanarsa çöp oluyor..

  • Çikolatayı eritmek için Bain Marie (benmari) metodu kullanılıyor. Bir tencereye az miktarda su ekleyerek kaynatıyorsunuz. Daha sonra üstüne, içinde çikolataların olduğu ayrı bir kabı, suya değmeyecek şekilde yerleştiriyorsunuz. Çikolata hiçbir aşamada su ile temas etmemeli! Su teması çikolataların kesilmesine sebep oluyor. Suyla temas eden çikolata da maalesef kullanılamıyor..

  • Bain Marie'de eritilen çikolatayı kullanmadan önce derecesinin mutlaka kontrol edilmesi gerekiyor. Eritilen çikolatayı kaplamak, kullanmak için ideal dereceler 31-32 C. Ne daha yüksek, ne daha düşük tam bu aralıkta olmalı çikolatanız. Bunun için de bir yemek termometresi edinmek şart. Çikolatanızın derecesi düştüyse tekrar Bain Marie tencerenizin üzerinde kısa bir süre tutup derece ayarlamasını yapıyorsunuz. Tariflerde bahsi geçen "temperlenmiş çikolata" işte budur. 

  • Çikolata yapımında bitter çikolata kullanılıyor. Sütlü çikolata her ne kadar Türkiye’de tercih edilen bir tat olsa da gerçek çikolata süt katılmamış bitter ile yapılıyor.

Tariflerimiz aşağıda! 

Afiyet, şeker, çikolata :)! 

MSA Cikolata Atolyesi
MSA_Cikolata atolyesi1
MSA_Cikolata Atolyesi
Samsung Mutfakta MSA
Samsung Mutfakta
Hibisküslü Bitter Çikolata

Malzemeler

Hibusküs Ganaj;

100 g krema

200 g bitter çikolata

1 g hibisküs/ kuru çekilmiş

20 g tereyağ

Süslemek için;

300 g bitter çikolata/temperlenmiş

30 adet bitter trüf kapsül

20g hibisküs toz

Hazırlanışı:

Krema ve hibisküsü sos tenceresinde kaynatın. Kaynadıktan sonra altını kapatın ve fırından çekin. Üzerine bitter çikolatayı ekleyin. Çikolataları karıştırarak erittikten sonra tereyağı ekleyin ve karışımı sıkma torbasına doldurup buzdolabında soğumaya bırakın. Soğuyan ganajı trüf kapsüllerine doldurun. Daha sonra diğer yanda hazırlamı olduğunuz temperlenmiş çikolata ile kaplayarak toz hibisküs ile süsleyin.

Yer Fıstıklı ve Mısır Gevrekli Crunch

Malzemeler

250 g beyaz çikolata

10 g kakao yağı

50 g mısır gevreği

50 g ceviz

50 g yerfıstığı / tuzsuz & kabusksu

300 g bitter çikolata/temperlenmiş

Hazırlanışı:

Beyaz çikolata ve kakao yağını birlikte bain marie'de eritin. Yer fıstığı, ceviz ve mısır gevreğini rondoda çekin ve ben marie karışımına ekleyip karıştırın. Beyaz karışımı bir tepsi üzerinde yağlı kağıda yarım cm kalınlığında yayın ve buzdolabında 10 dakika soğumaya bırakın. Temperlenmiş bitter çikolatayı, beyaz tabaka soğudunda spatula yardımıyla üstüne bir kat olarak yayın ve tekrar soğutun. Daha sonra ters yüz edip diğer tarafı da aynı şekilde bitter çikolata ile kaplayın. Her iki taraf da soğuduğunda istediğiniz şekilde keserek servis edin.

Baileys ve Badem Ezmeli Toplar

Malzemeler

250 g marzipan (badem ezmesi)

20 g Bailey's

300 g bitter çikolata/temperlenmiş

Hazırlanışı:

Marzipan ve Bailey's'i bir kapta yoğurarak karıştırın. Karışımı ister top, ister rulo haline getirin ve temperlenmiş bitter çikolta ile kaplayın. 

İLGİLİ BAŞLIKLAR

bottom of page