top of page
YE, SEV, DANS ET ! 

Journee Patisserie Et Boulangerie

Yılın "En Tatlı Günü" Journée Pâtisserie et Boulangerie

SERRA TÜKEL

09.10.2016

8 Ekim Cumartesi günü Beyoğlu Fransa Sarayı'nda son dönemlerin en şık ve "en tatlı" etkinliklerinden birine katıldım. Geçtiğimiz yıl birincisi düzenlenen "Journée Pâtisserie Et Boulangerie"yi bir tatlı delisi olarak kaçırdığıma çok üzülmüştüm. Neyseki, bu yıl ikincisini kaçırmak bir kenarda dursun, etkinliğin kapılarının açıldığı saat 14:00'ten itibaren sarayın bahçesinde "en tatlı günü" deneyimlemek için hazır ve nazırdım.

 

Fransa Başkonsolosluğu ve Hybrid Community işbirliği ile gerçekleşen Journée Pâtisserie Et Boulangerie'de Fransa Sarayı bu yıl toplamda 1500 davetliyi ağırladı. Sarayın girişinde harp müziği ile karşılanıp daha sonra ara salonda tatlı ve şampanyalarımıza piyano müziği eşlik etti. 

 

Fransa'nın yeni Başkonsolosu Bertrand Buchwalter'ın da katılımıyla gerçekleşen Journée Pâtisserie Et Boulangerie, hem dünyaca ünlü Fransız patisserie ve artisanal fırıncılık kültürünü tanıtmak, hem de bu kültürü Türkiye'deki temsilcileri ve en seçkin Türk lezzetleriyle buluşturmak amacıyla düzenlendi. 

Fransa ve Türkiye'den 100'ün üzerinde farklı çeşit tatlı, pâtisserie ve fırıncılık lezzetinin sunulduğu 'Journée Pâtisserie et Boulangerie’e katılan firmalar sadece lezzetleriyle değil, aynı zamanda sunumları ve saray şıklığına yakışır standlarıyla da damaklara ve gözlere hitap ettiler.

 

Katılımcı firmalar arasında Five O'Clock, Gram, Fauchon, Beyaz Fırın, Art Cafe, Cutie Cake Co., Raffles Pâtisserie, Butterfly, Nicole, Baylan, La Pâtisserie Lune, Kruvasan, Sırçacı14, Nino Bakery, Dem Karaköy, Doğan Kaymaklı, Develi, İsmek, Shangri-La Bosphorus, Avantgarde Collection, Color.Full.Bakery, Le Fırın, Cemilzade, The Loli Shop, Kek Perisi, Kronotrop, Kurukahveci Mehmet Efendi, Doğadan, 24Kitchen ve Arçelik Telve yer aldı.

 

Ayrıca gün boyu devam eden Le Cordon Bleu İstanbul ve Electrolux atölyeleri etkinliğe keyif ve lezzet kattı. 

100'ü aşkın lezzetin hepsini tatmak tabii ki mümkün değildi; ancak tadabildiklerim arasından damağımda iz bırakan birkaç lezzeti de paylaşmadan edemeyeceğim;

Five O'Clock Pastry'nin Fındıklı Çikolata topları ve Kişnişli tuzluları ,
- Kruvasan Istanbul'un Kruvasanları ,
- Baylan Istanbul'un yaban mersinli Makaronları ,
- Avantgarde Catering'in İncirli Panna Cotta'sı ,
- Cemilzade'nin geleneksel Kaymaklı Lokumu ,
- La Patisserie Lune'nin Çarkıfelek meyveli ve Karabiberli makaronları ,
- Cutie Cake Co'nun Güllü Eklerleri ,
- rçacı14 ün ve Nino Bakery'nin ekşi maya ekmekleri ,
- Ve Nicole Restaurant un tatlı Şefi Aylin Yazıcıoğlu'nun Electrolux atölyesinde hazırladığı Fıstıklı Fransız Kremalı milföyleri!

Saat tam 17:30 sularında artık hem doymuş hem de yorulmuşken ve ağır adımlarla çıkışa doğru ilerlerken sarayın bahçesinden harika bir müzik gelmeye başladı. Adımlarım gerisin geriye beni bahçeye çıkardığında sahnede Gaye Biçer ve Orkestrası yerlerini almış birbirinden güzel şarkılar çalıyorlardı.

 

Muhteşem lezzetler, Fransız şampanyaları, ortada şırıl şırıl süs havuzu, şahane bir bahçe ve bir de üstüne harika şarkılar ve dans eklendi. Saraydan saat akşam 7'ye doğru zor ayrıldım.

Journée Pâtisserie Et Boulangerie şüphesiz yılın "en tatlı günü" olarak en tatlı anılarımız arasında yerini aldı.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

JourneePatisserie 15
Journee Patisserie5
JourneePatiesserie11
JourneePatisserie17
Journee Patiesserie
JourneePatisserie8
JourneePatisserie9
JourneePatisserie6
JourneePatisserie10
JourneePatiesserie3
JourneePatisserie7
Journee Patisserie
JourneePatiesserie4
JourneePatiesserie13
JourneePatiesserie12
JourneePatisserie19
JourneePatisserie18
JourneePatisserie16
JourneePatisserie13
bottom of page