top of page
YE, SEV, DANS ET ! 

CEMİLZADE

100 Yılı Aşkın Tatlı Gelenek: CEMİLZADE

SERRA TUKEL

25.12.2013

 +90 (212) 263 17 63

 Bebek Yokuşu, Etiler, İSTANBUL

Nesilden nesle aktarılan bir zanaat, bir aile yadigarı, 100 yılı aşkın bir marka ve bir lezzet şöleni…

 

Tüm bu bahsettiklerim Cemilzade’de buluşuyor ve özel bir tadım organizasyonunda yeni yıl öncesi Bebek Yokuşu’ndaki mağazalarına hem markayı daha iyi tanımak hem de lezzetleri keşfetmek için küçük bir ziyaret düzenliyoruz.

 

Öncelikle Cemilzade, damağına ve tatlıya düşkünlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir marka.

Bugün 4. Kuşak tarafından yönetilen Cemilzade’de 1883 senesinden bugüne birebir aynı lezzetler yaşıyor.

Lokum ve ezme çeşitleri kurulduğu zamandan günümüze %100 doğal malzemelerle ve katkısız olarak üretiliyor. Kaymaklı, fıstıklı, naneli, sakızlı ve meyveli lokumlar; badem, fıstık, Hindistan cevizi ezmeleri, akide şekerleri belli başlı ürünleri arasında geliyor.

 

Üretimde aile üyelerinin aktif rol alması bir yana, usta başılar da görevlerini nesilden nesle devrediyor ve 100 yılı aşkın süredir bu gelenek sürüyor. Öyle ki, 4. Kuşak Cemilzade temsilcisi Barış Cemiloğlu sohbetimiz arasında daha yeni 41 yıllık ustalarının emekli olduğundan bahsediyor.

Kuruluş hikayesine gelirsek, büyük büyük dede Cemil Bey, 19. Asırda ilk mağazasını İstanbul Şehzadebaşı’nda açıyor. Cemil Bey aynı zamanda Muzıka-ı Hümayun’da bir Ud sanatçısı ve bestekar. Müzik hayatı ve sanatkarlığı sebebiyle Saray, kendisinin bir zanaat ile ilgilenmesini uygun bulmuyor ve dükkanını kapatması isteniyor. Cemil Bey’de şekerciliği bir yandan devam ettirebilmek adına mağazasını 2 yaşındaki oğlu adına yapıyor ve “Cemilzade” olarak aynı isim o günden bugüne devam ediyor. Cemilzade’nin şekercilik alanında aldığı bir çok uluslararası ödül bir yana, Cemil Bey’in ayrıca 60’a yakın bestesi bulunuyor.

 

Markalar, mekanlar ve lezzetlerin hızla tüketildiği bu dönemde, bir Türk markasının 100 yılı aşkın süredir aynı aile tarafından el emeği göz nuruyla korunduğunu görmek bu değeri daha da iyi anlamamıza sebep oluyor. Öyle ki, Cemilzade bir İmparatorluğun yıkılışına, toprakların bölünüşüne ve 2 Dünya Savaşı’na tanıklık etmiş bir marka. Tam da tarihten ve değerlerden konuşurken, Barış Bey bize 100 Yıllık Markalar Derneği ile ilgili aktif çalışmalarından bahsetmeye başlıyor.

Türkiye’de 100 yıl ve üzeri markaların bir araya gelmesi ile kurulan derneğin amacının,  bu markalar hakkında Türk toplumunda bir farkındalık ve bilinç uyandırmak olduğunu; ve derneğin Karaköy Güllüoğlu, Uludağ, Ece Ajandaları, İlancılık, Bomonti, Komili, Pandeli, Koska ve Cemilzade gibi marka ve kuruluşların yer aldığı toplamda 24 üyesi bulunduğunu anlatıyor. Amaç, bir yandan bu markalar hakkında farkındalığı arttırmak bir yandan da unutulmaya ve yok olmaya yüz tutmuş Anadolu’daki bazı markaları da bu derneğe kazandırabilmek ve bu gelenekleri gelecek nesillere aktarabilmek.

 

Bu tatlı sohbet devam ederken, bir yandan da lokum ve ezmeleri farkında olmadan yiyip bitiriyoruz.

Hepsi birbirinden leziz ama benim açık ara favorilerim manda kaymağından üretilen ve soğuk olarak tüketilen kaymaklı lokum ile çifte kavrulmuş fıstıklı lokumları.

Yeni yıl için Cemilzade’nin lokum ve ezmeleri sevdiklerinizi mutlu etmek için güzel bir hediye olabilir.

 

Herkese tatlı ve mutlu yıllar şimdiden!

 

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Cemil Bey Mısır'daki Mağazası önünde
Barış Cemiloglu
Cemilzade ezmeler.jpg
Cemilzade kaymaklı lokum.JPG
bottom of page