top of page
YE, SEV, DANS ET ! 

KAVANOZ, Arnavutköy

Arnavutköy'ün Yenisi: KAVANOZ 

SERRA TÜKEL

02.12.2015

 +90 (212) 368 08 08

Tekkeci Sokak, Arnavutköy, İstanbul

Oldum olası sevdim Arnavutköy mahallesini. Akıntı Burnu’nu, dantel gibi işlenmiş ahşap evlerini, kazıklı yoldan içeri süzülen deniz kokusunu ve balıkçılarını…

 

Arnavutköy’de son dönemlerde açılan birbirinden tatlı yeni mekana bir de Kavanoz eklendi diye duyunca, kışa direnen güneşli bir Pazar günü mahallenin yenisini keşfetmek üzere çıktım yola. Arnavutköy ana yokuşundan sahile vardıktan sonra hemen ikinci sağda Tekkeci sokağın başında küçücük bir dükkân burası. Dışarıdan bakınca sadece irili ufaklı kavanozlar içinde mumlar ve çiçekler gözüküyor. Taptaze esanslar, mis gibi kokularla dolu bir oda…

 

Kimseciklerin ortalıkta görünmediği bu odadan içeri girince müziği takip ederek sağa doğru kıvrılan koridor beni tatlı mı tatlı bir bahçeye ulaştırıyor. Mum kokularının yerini şimdi mis gibi kahve ve fırından yeni gelmiş çörek kokuları alıyor. Bu minicik gizli bahçede yetişkin gövdeli ağaçlar, türlü türlü yeşiller, Çukurcuma kokan antikalar, kediler, köpekler huzur içinde bir araya gelmişler. Arka fonda yumuşacık bir müzik ile minik bir dünya yaratılmış Arnavutköy Kavanoz’da..

Gelelim Lezzetlere

 

Hemen setin üstündeki servis bankosunda birbirinden çekici, “ye beni” diye bağıran kurabiye ve kekler dizilmiş sıra sıra. Bademli ve Pasta Kremalı Kruvasan, Dağ Meyveli Galet, Yulaflı Kurabiye, Limonlu Tart...Her biri Kavanoz’a özel akılda kalıcı lezzetler arasında sayılabilir.

 

Kavanoz’un patisserie bölümü dışında çok büyük bir menüsü yok. Simitli kahvatlı tabağı, Granola, Sandviç Çeşitleri ve aperatiflerden oluşan lezzetler var menüde. İçecekler ise mekanın adına yakışır bir şekilde kavanozda servis ediliyor. Evet doğru anladınız! Bardak, fincan yerine bildiğiniz kavanoz kullanıyorlar sıcak, soğuk çay çeşitleri için. Klasik demleme Türk çayı da yok bu mekanda ama çeşit çeşit aromalı bitki çayları mevcut.

 

Kavanoz hafta içi her sabah 8.30’dan akşam 22.00’ye, Cuma ve Cumartesi geceleri ise saat 12’ye kadar servis veriyor. Akşamları ayrıca şarküteri ve peynir tabaklarının yanında şarap seçenekleri ve Kavanoz’a özel kokteylleri de bulunuyor. Favori kokteyller arasında Caipirinha, Moscow Mule, Lemonade Margharita’yı sayabiliriz.

 

Kavanozlar Nereden Çıktı?

 

Dekoru, konsepti ve detaylarıyla Kavanoz o kadar hoşuma gidiyor ki aynı hafta içinde ikinci kez ziyaret ediyorum burayı. Diğer ziyaretimde mekanın sahipleri Eda – Cüneyt Aysel çifti ile de sohbet etme fırsatımız oluyor. Kavanozların ve girişteki çiçek ve mumların nereden çıktığını soruyorum onlara. O zaman öğreniyorum ki Kavanoz aslında köy düğünleri düzenleyen butik bir düğün organizasyon şirketiymiş ve tüm süslemelerini dekorasyonu burada gördüğümüz kavanozlarla yapıyorlarmış. Cüneyt Bey’in ayrıca 20 sene öncesinde Nişantaşı Süleyman Nazif ile restoran tecrübesi de olmuş ve ardından Kent FM Radyo’sunu kurmuş. Mutfağa tekrar geri dönüş ise 2-3 ay önce açtıkları Kavanoz ile gerçekleşmiş.

 

Kavanoz’da kış ayları için planlarını sorduğumda, bahçeyi ısıtıcılar ve tenteler ile canlı tutacaklarını ve sıcak şarap servis etmeyi planladıklarını da öğreniyorum.Kavanoz Arnavutköy’deki yeni tatlı kaçamak noktamız olacak belli ki...

 

Kavanoz Kafe'de içecekler mekanın adına yakışır bir şekilde kavanozda servis ediliyor.

"

"

İLGİLİ YAZILAR

Kavanoz Kafe Çiçekler
Kavanozda Soğuk Çay
Dağ Meyveli Galet
Kavanozda Darjeeling Çayı
Mozarella Salata & Somon Flat Bread
Bademli Kruvasan
Kavanoz Cafe
Kavanoz Kafe simit tabagi
Kavanoz Kafe
bottom of page