top of page
YE, SEV, DANS ET ! 

Journee Patisserie Et Boulangerie

İstanbul Sonbahar - Kış Sezonu Festival ve Yeme-İçme Rehberi

SERRA TÜKEL

30.09.2016

Zorlu bir yazı geride bıraktık…

Bir ömre sığacak olayları birkaç ayda yaşayıverince ne yediğimiz içtiğimizden, ne de gezdiğimiz yerlerden anladık geçtiğimiz yaz aylarında. Kurban Bayramı'nın da bitmesiyle biraz soluklandık ve çok şükür İstanbul eski hareketine, yeni mekanlarına ve pek tabii festivallerine kavuştu..

 

İstanbul Festival ve Etkinlikleri

İstanbul festival takvimi Eylül'ün son hafta sonundan itibaren hızlı bir harekete geçti.

24-25 Eylül hafta sonunda İstanbul’un ilk kahvaltı festivali İstanbul Breakfest, ilk Makarna Festivali,  Souq Ziyafet ve bu yıl ikincisi kez düzenlenen Hellmann's Burger Fest yemek tutkunlarını sevindirdi. Bir de bu sene ilk kez Kadıköy St Josephliler Derneği'nde karikatür ve çizgi roman severleri buluşturan İstanbul Arts and Comics Fest düzenlendi.

24 Eylül akşamı Pera Müzesi ve IKSV Salon açılış partilerinin yanında İstanbul’un en “in” gece kulübü Klein da sezon açılışını yaptı. 

 

Eylül’ün hızı belli ki Ekim ayında da devam edecek. Bu ay tatlı ve kahvecileri mutlu edecek üç festival var! 6-9 Ekim'de Maçka Küçükçiftlik Park'ta İstanbul Kahve Festivali, 8 Ekim'de Fransa Sarayı'nda tatlı ve artisanal fırıncılık festivali Journee Patisserie et Boulangerie, 30 Ekim'de ise Maçka Çikolata Festivali düzenlenecek. Geçtiğimiz hafta sonu başlayan Hellmann’s Burger Fest’in kapanışı 1-2 Ekim’de Zorlu Center’da Ayhan Sicimoğlu müzikleri eşliğinde bir parti ile yapılacak. Yine 2 Ekim’de şarap tutkunları İncirli Şaraphane’de Bağbozumu İstanbul Festivali’nde buluşacaklar. 30 Şarap firmasının bir araya geleceği festivalde, şarap uzmanları Levon Bağış ve Oğul Türkkan ile tadım atölyeleri ve gün sonunda Jehan Barbur konseri yapılacak. Bir de unutmadan ekleyelim 14-16 Ekim’de yine Küçükçiftlik Park’da Türkiye’nin ilk “Acı Festivali” yapılıyor. Acı severlere duyurulur!

Ekim ayında kültür-sanat hayatımızı sezonu açan tiyatro ve sergilerin yanında Film Ekimi ve Akbank Jazz Festivali renklendirecek.

Tüm festival ve etkinliklerin biletlerine Biletix üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

İstanbul’un Yeni Mekanları

Gelelim mekanlarda neler olup bittiğine…

Karaköy'ün en önemli lezzet duraklarından Lokanta Maya'nın kapanmasının ardından, Didem Şenol'un ikinci markası Gram'ın Bebek'te yeni bir şube açması ve Kanyon yemek katında daha geniş bir restoran hazırlığı yapıyor olduğunu duymak bizleri sevindirdi.

Şemsa Denizsel, lezzetli, taze ve kaliteli öğle yemekleriyle ünlenen restoranı Kantin'i geçtiğimiz aylarda Reasürans Pasajı'nda eski Zanzibar'ın yerine taşıdı. Kantin, yeni adresinde öğle yemeklerinin mekanı kimliğinden sıyrılıp, akşamları da hareketleneceğe benziyor.

Nişantaşı'nın büyük eksiklerinden biri iyi bir Sushi lokantasıydı. Geçtiğimiz ay Mim Kemal Öke Caddesi'nde açılan Naomi Sushi Bar bu eksiği tamamlayacak gibi görünüyor. Den Café’nin yanında açılan Naomi Sushi Bar'ın detaylarını Gurulogy'nin Eylül Ayı Mekanı'nda okuyabilirsiniz

Şimdilik son haberimiz ise Boğaz hattından geliyor. Ortaköy Zuma'nın yerine açılan Dream Grubun yeni mekanı Capricorn bu senenin favorilerinden biri olacağa benziyor. Menüsünde ağırlılık deniz mahsülleri yer alan Capricorn şık yemekler için Zuma'nın yerini aratmayacak bir alternatif olacak belli ki...

Afiyetle geçecek bir sonbahar olsun hepimiz için.

Journée_Pâtisserie_4
İstanbul Kahve Festivali
Bağbozumu İstanbul Festivali
Journée_Pâtisserie_3
Makarna Festivali
hellmanns burger fest
Naomi Sushi Bar
klein

İLGİLİ BAŞLIKLAR

bottom of page