top of page

Avustralya Yangınları ve Çıkarılacak Dersler

Güncelleme tarihi: 4 Nis 2021

Günlerdir Avustralya yangınlarını izlerken içimiz yanıyor. Kontrol altına alınamayan yangınlar kıtanın üçte birini sarmış vaziyette. Çünkü Avusturalya tarihinin en sıcak ve kurak yazını geçirmiş ve dinmeyen rüzgarların da etkisiyle üç ayda tüm ülkeye yayılmış yangınlar. Öyle ki, uydu görüntülerinden bile ülkenin ateşler içinde olduğu anlaşılıyor.Tahribatın bilançosunu hesaplamak çok güç, her geçen gün katlanarak artıyor.

Yangınların 1 milyara yakın canlının hayatına mal olduğu tahmin ediliyor. Hızlı hareket edemedikleri için yangınlardan kaçamayan koalaların nüfusunun üçte birinin yok olduğu söyleniyor. Bölgedeki saksağan kuşları aylardır dinmeyen siren sesleri nedeniyle artık siren taklidi yaparak ötmeye başlamış. Yavrularına ve birbirlerine çaresizce sarılmış kanguru ve kolaların görüntüleri yürek parçalıyor.

Artık dua etmek yetmiyor…
Amazon, Siberya ve California yangınlarından sonra kat kat büyük bir yangından bahsediyoruz ve dünya ısınmaya devam ettikçe bu yangınlar başka coğrafya ve kıtalarda da karşımıza çıkacak. Artık bu yangınları dünyanın bir ucu yanıyor diye görmeyi bırakmanın ve hep birlikte yandığımızı görmenin vakti geldi de geçiyor..


Biz ne yapabiliriz ?

Dünyanın ısınmasının en büyük sebebi fosil yakıt (kömür, petrol, doğal gaz) kullanımındaki artış. Bireysel olarak tüketitimimizi azaltmak ve en önemlisi bu dünyaya attığımız her adımda bir iz bıraktığımızın farkında olmak artık çok önemli.

  • Daha az araba kullanmak, yürümek, şehir içinde ulaşımda bisiklet ya da toplu taşıma kullanmak,

  • Evlerimizde enerji tasarruflu beyaz eşyalar kullanmak,

  • Evde olmadığımızda elektrik ve kombiyi kapatmak,

  • Her alanda fazla tüketimden kaçınmak,

Karbon ayak izimizi = dünyadaki fosil yakıt kullanımımızı bireysel olarak düşürmek için yapabileceğimiz en basit birkaç seçenek.


Yaşadığımız yerde yeşil alanları korumak ve çoğaltmak,


Mümkünse iş yeri ve evlerimizde sürdürülebilir enerjiye dönmeyi (rüzgar, güneş) gelecek planlarımıza eklemek de yapılabilecekler arasında.


Tabii ki büyük resimde şirketlerin, devletlerin alacağı radikal önlemler etkili olacaktır, ama her birimizin kolektif bilincin bir parçası olarak adımlarını saymaya başlaması çok büyük önem taşıyor.


Avustralya'nın yangınlarda tahrip olan doğal alanlarının restore edilmesi ve nesli tehlike altında hayvan türlerinin korunmasına destek olmak için: bit.ly/WWF-Avustralya sayfasından bağış yapabilirsiniz.

60 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page