top of page
YE, SEV, DANS ET ! 

FARKLI BİR SEVGİLİLER GÜNÜ...

SERRA TÜKEL  
06.02.2015

Yeni yılı geride bıraktığımız şu günlerde yılbaşı süslemeleri ve çam ağaçları yerlerini türlü türlü kalplere ve kırmızılara bırakıyor. 14 Şubat çanları çalmaya başlıyor…

Sevgililere, âşıklara, birbirinden hoşlananlara ve duygularını itiraf etmek için doğru zamanı kollayanlara adanan “Sevgililer Günü” yaklaşıyor.

 

Kısacık Tarihten

Sevgililer Günü, nam-ı diğer “St. Valentine’s Day” aslında Roma Katolik Kilisesi’nin Aziz Valentin (Saint Valentine)’e adadığı bir gün. Yüzyıllar sonra çeşitli kaynaklarda Aziz Valentin’in romantik aşk ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle aslen ölüm günü olan 14 Şubat’a farklı anlamlar yükleniyor. On dördüncü yüzyıldaki bazı kaynaklarda da 14 Şubat “kuşların çiftleşme” günü olarak geçiyor. Ancak asıl olay 1800’lü yılların başında Amerikalı Esther Howland isimli bir iş kadınının “Valentine’s Day” tebrik kartlarını yaratması ile başlıyor. İşte o tebrik kartları ile günümüz “Sevgililer Günü” endüstrisinin temelleri atılmış oluyor.

 

Romantik duyguların bir tebrik kartı ile karşılıklı ifade edilmesi ile başlayan Sevgililer Günü, bugün pahalı hediyelerden, şık yemeklere, tatil programlarına, farklı sürprizlere kadar uzanan bir kutlama günü halini alıyor.

 

14 Şubat’ı kutlamak ya da kutlamamak bir kenarda dursun, sevgiliniz olsun ya da olmasın, o akşam dışarıda güzel bir yemek yemek ve yakın arkadaşlarınızla ya da özel biriyle keyifle vakit geçirmek isterseniz size farklı birkaç program alternatifi sunabilirim. Malum bu sene 14 Şubat Cumartesi gününe denk geliyor. Plansız programsız dışarı çıkıp da sonra kırmızı kalpli, yapay çiçekli ortamlarda paniğe kapılmayın :)

Günün anısına sevdiklerinize tatlı bir kart yazmayı da ihmal etmeyin.

 

 

Agatha Restaurant – Pera Palace Jumeirah

Zaman tüneline girip 1900’lerin başlarına geri dönmeye ne dersiniz? İstanbul’un müze otellerinden tarihi Pera Palace Jumeirah’da yer alan Agatha Restaurant, adını bir zamanlar otelin müdavim müşterilerinden olan Agatha Christie’den alıyor.  Tarihe ve farklı lezzetlere meraklıysanız, 14 Şubat akşamını Agatha Restaurant’da canlı müzik eşliğinde, Akdeniz Mutfağı’ndan seçmece beş aşamalı özel afrodizyak menüsü ile kutlayabilirsiniz. Agatha’da bu özel gecenin kişi başı fiyatı KDV dahil 295 TL. Pera Palace Jumeirah Oteli, ayrıca yemekli ya da yemeksiz Sevgililer Günü hafta sonu için misafirlerine konaklamalı paketler de sunuyor.

Tel: +90 212 377 4000

 

Karaköy Gümrük

Şehrin yeni trendlerini takip ediyorsanız ve Karaköy müdavimlerindenseniz, 14 Şubat akşamı Karaköy Gümrük Restoran sizin için güzel bir seçim olacaktır. Karaköy Mabel Çikolata’nın karşı kaldırımında 1905’de inşa edilmiş bir binanın ilk iki katına yayılan Gümrük Restoran, tarihi dokuyla uyumlu zevkli dekoru, her gün güncellenen yalın menüsü ile şehrin gözde mekânlarından olmaya aday. Sevgililer günü için mekânın özel bir menüsü ya da programı yok ancak 10 kişiden kalabalık grupları kabul etmedikleri için Gümrük’ün her daim romantik ve keyifli bir ortamı olduğunu da belirtmeden geçmeyeyim.

Tel: +90 (212) 244 2252

 

Mama Shelter Beyoğlu

14 Şubat’ı herhangi bir giyim tarzı ve tutuculuğun olmadığı, eğlenceli bir mekânda, ister sevgiliyle ister dostlarla kutlamak isteyenlere Mama Shelter’ı önerebilirim. Mama’nın Sevgililer Günü sloganı “biz sadece iyi vakit geçirmek istiyoruz” ve bunun için Mama’da 14 Şubat, canlı Akustik Soul ve Caz Duosu İdil ve Jesper ile başlayıp, DJ Berk’in Hip Hop, Trap ve R&B müzikleriyle devam edecek.  Mama’nın iki kişilik limitsiz içki ile sunulan doyurucu menüsü 299 TL. Sevgililer Günü’nde bekârları da düşünen ve kucaklayan Mama’nın tekli menü fiyatı ise 159 TL olarak belirlenmiş.

Tel: +90 (212) 252 0100

 

La Scarpetta

İtalyan mutfağını sevmeyen var mıdır bilmiyorum. Eğer siz de bu mutfağın düşkünlerindenseniz ve yepyeni bir İtalyan denemek isterseniz Etiler’de açılan Trattoria La Scarpetta iyi bir seçim olacaktır. La Scarpetta’nın Torino’lu şeflerinin turfanda malzemelerle hazırladıkları lezzetlerinin yanında, restoranın yaklaşık 1000 şaraptan oluşan zengin kavıyla kendinize güzel bir ziyafet çekebilirsiniz. La Scarpetta’nın Sevgililer Günü’ne özel bir menüsü ya da programı bulunmuyor.

Tel: +90 (212) 257 7886

 

Neolokal

Karaköy Bankalar Caddesi’nde bir zamanlar Osmanlı Bankası Binası olan Salt Galata’nın içinde yer alan Neolokal, tarihi dokunun içindeki modern duruşu, harika Haliç manzarası ve Şef Maksut Aşkar’ın lokal lezzetlere getirdiği yenilikçi dokunuşları ile damağına düşkünlere önereceğim mekan olacaktır. Neolokal’ın Sevgililer Günü için henüz belirlenmiş özel bir menüsü ya da programı bulunmuyor.

Tel: +90 (212) 244 00 16;

 

Yeni Lokanta

Bildiğimiz mezelere ve Anadolu lezzetlerine, modern dokunuşlar getiren Şef Civan Er’in Kumbaracı Yokuşu’ndaki restoranı Yeni Lokanta, her daim özel günlerde tercih edeceğim mekanlar arasında yer alıyor. Hem lezzetleri hem huzurlu ve keyif veren dekoru ile Yeni Lokanta’nın iki kişilik tadım menüsü, lokal tatları arayan meze severlere tavsiye edilir.

Tel: +90 212 2922550

 

Yemeği Evde Yiyip, Dışarıda Canlı Müzik Eşliğinde Eğlenmeyi Tercih Edenlere

 

Bülent Ortaçgil - Bulutsuzluk Özlemi

14 Şubat gecesi Beyoğlu Garage İstanbul’da saat 22.00’de Bulutsuzluk Özlemi ardından da Bülent Ortaçgil peş peşe sahne alacak. Sevgililer Günü bahane, müzik şahane diyenlere duyurulur!

 

Ayhan Sicimoğlu – Latin All Stars

Latin müzik severler ve Sevgililer Günü’nü dans ederek geçirmek isteyenler için ise, Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars 14 Şubat akşamı Beyoğlu Babylon’da sahne alıyor.

 

Her daim sevgi ve aşkla kalmanız dileğiyle...

 

 

 

 

Gümrük Restoran Karaköy
Neolokal
Agatha Restaurant
Mama Shelter
Trattoria La Scarpetta
Yeni Lokanta

İLGİLİ YAZILAR

DİĞER LİSTELER

GECE
KUŞU
AŞŞK
KUŞU

Listeler için kuşlardan birini seçiniz. 

bottom of page