Kuzeyden Güneye Vietnam

En son güncellendiği tarih: 18 Ara 2019

İstanbul Havalimanı’ndan Hanoi uçağına nasıl bindim bilmiyorum..

San Francisco’da yaşayan Vietnam asıllı arkadaşım Amy bana tarihleri söylediğinde gidebileceğime hiç ihtimal vermemiştim. Sene sonu, toplantılar, iş seyahatleri, en yoğun dönemimdi Kasım sonu – Aralık başı. Ama 7 sene önce tanışıp çok iyi arkadaş olduğum Amy ve Sam ile yıllardır hep bunun hayalini kurmuştuk. Şimdi onlar ailecek Vietnam’a gidiyorlardı. Tüm geziyi anneleri lokal bir tur firması ile kendilerine özel organize etmişti. Yedi gün kuzeyde Hanoi çevresinde, iki gün de güneyde Saigon (Ho Chi Minh) de geçirecekler ve daha önce hiç gitmedikleri yerlere gideceklerdi. Üstelik ailecek Vietnam’a en son 15 yıl önce gitmişlerdi ve bu özel tura beni de davet ediyorlardı. Bu fırsatın bir daha karşıma çıkmayacağını çok net biliyordum. Gözü kararttım, THY'den uçak biletlerimi aldım ve neredeyse hiçbir şey okuyup araştırmaya vakit olmadan yola çıktım...


Vietnam’a Hazırlık


Okumadan araştırmadan dediysem tabii hava durumu, vize, para birimi, saat farkı gibi detayları saymıyorum:) Siz de Vietnam'a gitmeye niyet ederseniz faydalı olacak birkaç bilgiyi toparladım.


Hava Durumu Vietnam güneydoğu Asya’da, Çinhindi denilen bölgede kuzeyden güneye 2700 km’lik ince uzun bir kara sahasına yayılıyor. Ülkenin güneyinde tropikal, kuzeyinde subtropikal iklim yaşanıyor. Mayıs-Eylül ayları arasında güney musonları oluyor. Dolayısıyla Vietnam’a gitmek için en iyi aylar Ekim-Kasım ve Mart-Nisan. Biz Kasım sonu, Aralık başı oldukça kuru ve sıcaklık olarak da ideal bir havaya denk geldik. Kuzeyde 24-25 C dereceler, güneyde 30-31 C dereceler seyrediyordu; fakat çok görmek istediğim Danang’ın da bulunduğu ülkenin orta kısımında bu mevsimde musonlar olduğu için orta Vietnam’ı hiç gezemedik.


Saat Farkı İstanbul'dan Hanoi'ye uçuş süresi 10 saat olsa da, Vietnamla farkımız sadece 4 saat. Dolayısıyla Türkiye'den uçunca çok ciddi bir jetlag söz konusu olmuyor.


Yanınıza Alın Gezimizin içeriğinde dağ, bayır, nehirde kano, Ha Long Bay’de Cruise gezisi olduğu için yanıma güzel bir sineksavar (Nutralen), böcek ısırıkları için krem (Fucicort) , alerji ilacı ve güneş kremi almayı ihmal etmedim. Bir de eczanenin sahibi Asya ve Afrika’da çok seyahat ettiği için bana yanımda probiyotik de götürmemi tavsiye etti, çok farklı yemekler yiyeceğimiz için. Sizin de aklınızda bulunsun. Yağmurluk, şapka, spor ayakkabı zaten seyahat klasikleri, olmazsa olmazlar..


Vize Vietnam için vize gerekiyor. Online başvuru yapıp kısa sürede alabiliyorsunuz. Konaklama süresi ve seyahat amacına göre vize bedelleri farklılık gösterebiliyormuş. Yeşil veya gri pasaportlara vize gerekmiyor.

Para Birimi Vietnam para birimi Dong! 1 TL yaklaşık 4000 Dong, 1 USD 23,200 Dong ediyor. Paramızın hala değerli olduğu ender ülkelerden biri Vietnam. Biz yanımızda bozdurmak için USD götürdük. Döviz bürosuna gerek kalmadan otelden de aynı kurdan bozdurabildik. Çoğu mağaza ve restoranda kredi kartı geçiyor, ama sokak yemekleri, çarşı-pazarda pazarlık için nakit bulundurmakta fayda var. Özellikle yeme-içme fiyatları çok uygun olduğu için 7-8 günlük bir gezi için ilk etapta 250-300 usd civarı nakit bozdurmanız yeterli olur.


Yazı / Konuşma Dili Vietnam'da Vietnamca konuşuluyor. Oldukça kafa karıştırıcı bir dil çünkü aynı kelime, aynı yazılışla sadece vurgusu değişerek 5-6 farklı anlama gelebiliyor. Diğer yandan birkaç harf değişikliği hariç Latin alfabesini kullanmaları benim gibi bir turist için son derece pozitif bir durum. En azından sokak adı, tabela, menüdeki yemek isimlerini okuyup anlayabiliyorsunuz .


Hanoi’den Ho Chi Minh'e

Gelelim seyahat rotamıza..

Bu yazı bir romana dönüşmesin diye Vietnam yeme-içme duraklarımızı ve mutfak kültürünü ayrı bir başlık altında anlatmaya karar verdim. Burada sadece gezdiğimiz ve konakladığımız yerleri, ilgi çekici bazı bilgileri paylaşıyor olacağım. Daha önce de bahsettiğim gibi tur programını Vietnamlı arkadaşlarımın anneleri lokal bir acente ile organize etti. Merak edenler için acentenin adı Vietnam Decouverte. Yolculuğumuza kuzeyde ülkenin en önemli tarihi ve kültürel noktalarının bulunduğu başkent Hanoi'den başladık. Vietnam'da ilk dersimiz trafik kurallarıyla ilgiliydi. Ülkede araba sayısının 20 katı kadar motorsiklet bulunuyor ve trafik çıldırmış! Karşıdan karşıya geçerken rehberimizin bize söylediği "sakın durma, koşma, tereddüt etme" idi. Sabit hızla yürümeye devam edince araçlar çarpmadan karşıdan karşıya geçebiliyorsunuz. Alışma süresi 2 gün, ama dikkatli olmak şart.


İkinci dersimiz ise sokak yemekleri ile ilgili. Biz nerede yiyeceğimizi hep bilerek gittik. Oldu da elinizde tavsiye yoksa temel kriter o yerin dolu olması. Sirkülasyon ne kadar çok, bozuk bir şey yeme ihtimaliniz o kadar düşük. Yanınızda genel hijyen için ıslak mendil, el dezenfektanı da her ihtimale karşı bulundurun. Hijyen açısından restoranlarda çok sıkıntılı bir durum olmasa da içiniz rahat etsin :)


Hanoi'de Görülecekler & Yapılacaklar


Hoan Kiem Gölü Hanoi'nin merkezinde eski şehirde yer alan, ortasında küçük bir adacık ve tapınak (Ngoc Son) ile beraber mistik bir kılıç efsanesi ile anılan göl, görülmeye değer yerler arasında. Bizim kaldığımız Silk Path Boutique Otel de bu gölün kenarındaydı ve hem hizmet bakımından, hem de ulaşım açısından çok rahat ettik. Göl, tarihi geçmişe sahip olduğu kadar güncel ve sosyal yaşamın da merkezinde. Sabah çevresinde koşanlar ve Tai Chi yapanları görebilirsiniz.


Eski Şehir ve 36 Sokak (Old Quarter & 36 Streets) 1000 senelik geçmişe sahip Hanoi'nin eski merkezi ve 36 sokağı, Fransız sömürgeliği döneminde izler taşıyan binalarıyla aynı zamanda "French Quarter olarak da biliniyor. 36 sokak tarih boyu bu sokaklarda satılan, üretilen ürünlerin adıyla anılmış. Bir nevi bizim Kapalıçarşı'daki Bedestenlerimiz gibi, daha geniş ve açık bir alana yayılmış halini düşünün. Bir de aralara tapınaklar, sokak yemekleri, kafe ve barlar ekleyin. Hanoi'de mutlaka görülmesi gereken yerlerden.


Cyclo Turu Hanoi'de o curcunanın içinde bir de cyclo ile dolaşmak apayarı bir tecrübe. Olmazsa olmazlardan...