top of page
YE, SEV, DANS ET ! 

Calling Sofra "Döngü Hikayesi"

SERRA TÜKEL

20.08.2015

Komşuköy, Cumhuriyetköy, İstanbul

Etiler'den yola çıktıktan 40-45 dakika sonra varmıştık Polonezköy’ün ilerisindeki Komşuköy’e...

 

Arabayı park eder etmez Çapa ve Maki karşıladı bizi heyecanla. “Yaşasın! Ben de sizin kadar heyecanlıyım” dedim gülen gözlerle bakan iki sokak köpeğine. Beraber neşeyle girdik bahçeye. Kır çiçekleri ve renkli emaye tabak takımlarıyla süslenmişti büyük ahşap soframız.  Bahçenin hemen gerisindeki mutfakta Şef Burçak Ersen’in hazırlıkları hararetle devam ediyordu. Gecenin menüsü aynı gün dalından toplanan Komşuköy mahsüllerine göre belirlenmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ve Cihangir minibüsü de geldi. Calling Mag'in sanat, sinema, spor dünyasından davetlileri yüksek enerjileriyle güle oynaya girdiler bahçeye. Davetliler toplanınca yemek öncesi Komşuköy’ün kurucu ortaklarından Özden Akyıldız önderliğinde elimizde şarap kadehlerimizle tarlalara daldık. Domates, biber, patlıcan, karpuz, ayçiçekleri ve mahsüllerin koruyucusu kadife çiçekleriyle biraz haşır neşir olduk.  Sanal oyun ile doğal tarımın buluştuğu bu 24 dönümlük arazide keyifli turumuzu tamamladıktan sonra sofraya geçtik.

 

Arka fonda yumuşak bir müzik, biberiye ve fesleğen kokuları, havada uçuşan minik böcecikler, ayaklar toprakta, başımızın üstünde yıldızlarla bu sofra, Ferzan Özpetek filmlerinden fırlamış bir sahne gibiydi sanki. Lezzetlere gelince, her bir sebzenin meyvenin tadını o güne kadar unutmuşuz da o akşam yeniden hatırlıyormuşuz gibi şaşkınlık içindeydik hepimiz. Soracağım sorunun anlamsız olduğunu bile bile yine de sordum Özden'e "ne var bu domatesin içinde?!"

 

Cevap: "Hiçbir şey yok! Kendi halinde, sıfır kimyasal ile büyüyen bir domates sadece." İşte bu kadar basit, bu kadar doğal ve bir o kadar da keyifli ve güzeldi Komşuköy'deki Calling Mag soframız..

 

Komşuköy Blog Yazısına DEVAM ET!

 
 

 

 

Calling Mag Eylül sayısı için sanat, sinema, spor dünyasından ünlüler Komşuköy'de kurulan bir sofrada toplandılar..

"

"

ŞEF BURÇAK ERSEN'İN TARİFLERİ

CALLING SOFRA MENÜSÜ
"TARLADA NE BULDUKYSAK" SALATASI
TARİFLER
SEMİZOTU ÜZÜM SALATASI
TARİFLER
FIRINLANMIŞ PANCARLI BULGUR SALATASI
ÇİĞ KABAK SALATASI
YEŞİL SALATA
BİFTEK KONTRAFİLE

İLGİLİ BAŞLIKLAR

 

 

 

 

 

 
 
Şef Burçak Ersen'in Komşuköy Menüsü

 

'Tarladan Ne Bulduysak' Salatası

 

Zeytinyağlı Çiğ Kabak Salatası

 

Fırınlanmış Patlıcanlı Bulgur Salatası

 

Semizotu Üzüm Salatası

 

Yeşil Salata

 

Ratatouille Spaghetti

 

Biftek Kontrafile / Patates ve Biberiye ile

 

Komsukoy'un Can Dostları
Komşuköy
Komsukoy Bahçe
Cihangir Ekibi
bottom of page