top of page
YE, SEV, DANS ET ! 

LUCCA, Bebek

Tazelenen Dekoru, Yenilenen Menüsü ile Lucca 10 Yaşında 

SERRA TUKEL

29.12.2014

 +90 (212) 257 12 55

 Cevdetpaşa Caddesi, Bebek, İSTANBUL

Açıldığı günden bu yana, İstanbul’un popüler mekanlarından biri olmayı başaran ve renkli partileri ile gece hayatına imzasını atan Lucca, bu sene onuncu yaşını tazelenen dekoru ve yenilenen menüsü ile kutluyor.

Belki çoğunuz Lucca'yı daha çok partileri ve kokteylleri ile biliyordur. Dışarıdan bakıldığında ayakta bir sürü insanın durup bir şeyler içtiği, bir yandan masaları her daim dolu olan bu mekanın bana göre asıl başarısı, yıllar yılı kaliteden ve lezzetlerinden ödün vermeyen mutfağından geçiyor.

 

İstanbul'da mekanlar popüler olmaya görsün, hemen bir ay içinde fiyatları arttırıp bir sonraki ayda da maalesef kaliyeti bozuyorlar (söz meclisten dışarı, pek tabii istisnalar var). Hal böyle olunca da piyasada sirkülasyon artıyor ve kalıcı mekanlar yaratmak da bir o kadar zorlaşıyor.

 

Lucca işte bu zorlu yolculukta bu sene 10. yaşını kutladı ve sonbaharda ufak bir renovasyon ile "makyajını tazeledi". Menüde de yine 10. yıl şerefine yenilikler yapıldı.  İtirafe etmeliyim ki ilk bakışta Lucca'nın menüsündeki değişiklikleri çok fark etmedim. Zira her daim favori lezzetlerim Lucca'nın geleneksel tatları ve yeni menüsünde de yerlerini korumaya devam ediyor. Paylaşımlık küçük tabaklarda Ördek Roll, Sashimi, ana yemeklerden Limonlu Risotto ile Deniz Levreği ve Teriyaki Bonfilesi ve de 5 yıldızlı hafta sonu brunch'ı favorilerim arasında geliyor. 

 

Lucca'nın Yenilenen Onuncu Yıl Menüsü

 

Gelelim 10. yıl menüsüne! Lucca'ya tadım etkinliği için davet edildiğimde şansıma aynı hafta Alba Beyaz Trüf menüsü de vardı.  Yılın sadece belli bir zamanında yetişen Trüf mantarları İtalya'nın Alba bölgesinden sınırlı miktarda getiriliyor ve her sene 1 hafta - 10 gün boyunca şefin özel lezzetleri ile buluşuyor Lucca'da. 

 

Yeni menüde yine paylaşımlıklar ve küçük tabaklar ön plandaydı. Başlangıç olarak King Crab Tartar (Yengeçli Tartar) , Japo Burger (Tuna Burger) ve Popcorn Karides Tempura geldi soframıza. Bunların yanında Alba Beyaz Trüf ile Dana Bonfile Carpaccio eşlik etti küçük tabaklara. Her bir yeni lezzet favorilerim arasına hızlı bir giriş yaptı.  

 

Başlangıçlardan arda kalan boşluklarda ekmek atıştırmaktan kendimi alamadım! Sonradan öğrendim, meğer tüm ekmekleri ve makarnaları bundan böyle Lucca'nın kendi mutfağında yapılıyormuş. Bu bilgi de yenilenen menünün ufak ama önemli detaylarından biri.

 

Bir yandan küçük tabaklardaki lezzetleri denerken diğer yandan da Alba Beyaz Trüf ile 3 Peynir Dolgulu Ravioli şenlendirdi soframızı. Lezzet bombardımanı! Tamam doyduk demek yok. Kapanışı klasiklerden Teriyaki Bonfile ile yaptık.

 

Ve geldik tatlıya...Mini ekler, mekik, meyveli tartolet ve beyaz çikolata truffle'dan oluşan “Lucca Petit Four Tabağı”  göz, gönül ve mideyi doyuracak bir tadım tabağı olmuş Lucca'da. Beş duyuya hitap etti öyle söyleyeyim :)

 

İyi ki doğdun Lucca! Nice 10 Yıllara..

 

 

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Lucca King Crab Tartar
Lucca Japo Burger
Lucca Beyaz Trüf
Lucca Pizzetta
Lucca Karides Tempura
3 Peynirl Dolgulu Tortellini
Lucca Petit Four Tabağı
bottom of page