top of page
YE, SEV, DANS ET ! 

CONTEMPORARY İSTANBUL

Contemporary İstanbul 2014'ten İzlenimler 

SERRA TÜKEL

09/12/2014

 

Lütfi Kırdar Kongre Merkezi, Harbiye, İstanbul

Bu sene 13-16 Kasım tarihlerinde 9’uncusu gerçekleşen Contemporary İstanbul, Harbiye İstanbul Kongre Merkezi’nde sanatseverler ve koleksiyonerleri, 23 ülkeden 520 yerli - yabancı sanatçı ve 108 çağdaş sanat galerisiyle buluşturdu.

 

Türkiye’de çağdaş sanata artan ilgi ile birlikte, bu seneki fuarın sadece açılış gecesinde yaklaşık 10bin katılımcı olduğu söyleniyor. Harbiye’den Nişantaşı’na kadar trafiğin kitlenmesine neden olan açılış kokteyli, gecenin ilerleyen saatlerinde Karaköy Liman Lokantası’nda Lucca işbirliği ile gerçekleşen özel bir parti ile devam etti ve Contemporary Istanbul 2014 resmen açıldı.

 

Gelelim bu seneki fuarın dikkat çekenlerine…

 

*Her yıl bir konuk ülkenin seçildiği Contemporary Istanbul’un “Yeni Ufuklar” bölümünde bu senenin konuk ülkesi Çin galerileri ve sanatçılarıydı.

 

*Contemporary Istanbul’un dijital sanat ve enstalasyonları bir araya getirdiği çiçeği burnunda girişimi “Plugin”, bu sene ikinci kez 1000m2’lik bir alanda gerçekleşti. Video, ses ve ışık enstalasyonlarının yanı sıra 3 boyut teknolojinin kullanıldığı tasarımlar oldukça ilgi çekiciydi.

 

*Contemporary Istanbul’un bu seneki yeni girişimi CI-Editions bölümü oldu. “Herkes için sanat” teması ile yola çıkan projede, CI küratörlerinin seçtiği 16 sanatçıdan Contemporary Istanbul’da sunulmak üzere edisyonlu eser üretmeleri istendi. İlk etapta Contemporary Istanbul’da satışa sunulan bu edisyonların, fuar sonrasında internet üzerinden ve sene içinde başka sergi ve fuarlarda satışının devam etmesi planlanıyor.

 

*Pek çok dünyaca ünlü galeri ve sanatçının yanında, Venedik – Murano’dan Berengo Studio’nun cam eserlerden oluşan koleksiyonu, bu seneki fuarda en çok dikkatimi çeken eserler arasındaydı.

 

 

Kapanış günü olan16 Kasım Pazar’a kadar fuarı, yaklaşık 77bin kişinin ziyaret ettiği ve eserlerin %70’ine yakın satış gerçekleştiği söyleniyor.

 

Anlaşılan o ki, Contemporary Istanbul sadece sanatseverlerin değil, yatırımcı ve koleksiyonerlerin de gözdesi olma yolunda ilerliyor.

 

 

 

İLGİLİ BAŞLIKLAR

bottom of page