top of page
YE, SEV, DANS ET ! 

FIRTINA DERESİ, Çamlıhemşin

NEFES ALMA DURAĞI; ÇAMLIHEMŞİN...

SERRA TÜKEL

12/06/2019

RİZE, / TÜRKİYE

Mutluluğu, güzelliği, huzuru uzaklarda ararız hep...

Halbuki burnumuzun dibindedir aradığımız pek çok şey..

Yeşil, hem de binbir tonuyla, doğa tüm saflığıyla ve huzur hiç kesintisiz…

Son yıllarda yaptığım onca seyahat ve uçuşa rağmen beni en çok heyecanlandıran yolculuklarımdan biri Çamlıhemşin gezimiz oldu.

Belki Karadeniz’e ilk gidişim olduğundan, belki yaşadığım topraklarda yepyeni bir coğrafyayı keşfetme heyecanı ve merakından, ama sanki en çok da uzun zamandır listemde olan bir yere gidecek olmaktandı heyecanım…

Cuma akşamüstünden Pazar akşama kadar süren 2,5 günlük gezimizde beklentilerin ötesinde güzelliklerle karşılaştık, harika insanlar tanıdık, bol bol huzur ve güzel enerji depolayıp her yıl yeniden gelmek üzere vedalaştık Çamlıhemşin’le. Fotoğrafların parlayan enerjisinden olsa gerek, çok soran oldu bu geziyi. Ben de arayı açmadan nasıl gittik, nereleri gezdik, ne yedik, içtik bir özetleyeyim istedim bu yeşil rüyayı  :)

 

Nasıl gidilir ?

Çamlıhemşin’e en kolay ulaşım Trabzon üzerinden oluyor. İstanbul’dan her gün tarifeli seferlerle Trabzon uçuşları mevcut. Yaklaşık bir buçuk saat süren İstanbul – Trabzon uçundan sonra yaklaşık 1,5 – 2 saatlik bir kara yolculuğu ile Çamlıhemşin merkeze ulaşabiliyorsunuz. Aradaki yol, deniz kıyısını takip eden dümdüz ve çok keyifli bir yol. Havaalanından önden araç kiralayarak da gidebilirsiniz ya da Havaş ile Ardeşen durağına kadar gidip buradan taksi de alabilirsiniz.

2-4 kişiyseniz araç kiralamak mantıklı olabilir, ama 2000 metredeki Pokut ve Gito gibi yaylalara çıkmak için kiraladığınız araç yeterli olmayacaktır. Tepedeki yaylalara mutlaka tecrübeli, yerel bir rehberle çıkmanızı tavsiye ederim. Biz Ardeşen’e kadar Havaş ile gelip daha sonra lokal rehberimiz Tahsin Emre Altay eşliğinde tüm ulaşımımızı sağladık.

 

Nerede Kalmalı?

Konaklama için Çamlıhemşin'de seçenekler pek çok. Fırtına Deresi vadisi çevresinde ya da yaylalardaki konuk evlerinde kalabilirsiniz. Benim konaklama için önereceğim alternatifler ise ulaşım zorluğunu da göz önünde bulundurarak yaylalardan ziyade merkeze ve fırtına deresine yakın yerler olacaktır.  

Biz eski bir ahşap konaktan dönüştürülmüş Çamlıhemşin merkezdeki Puli Mini Otel'de kalmayı tercih ettik. Gürül gürül dere sesiyle uyuyup uyandığınız bu doğa dostu otelde özellikle yemekler pek şahane. Burada konaklamasanız da bir akşam yemeğe ya da bir sabah kahvaltıya mutlaka rezervasyon yapıp gidin derim. 

Alternatif olarak bir sonraki ziyaretimde konaklamayı planladığım Ada Bungalov'u önerebilirim. Burası da merkezden yaklaşık 1,5 km mesafede yine  Fırtına Deresi kenarında üçgen çatılı bungalovlardan oluşan bir butik otel.

Ah bir de turumuz sırasında keşfettiğimiz ve bir tık macera arayanlar için özel bir Teleferik hattı ile ulaşılan, karadan erişim olmayan "Kendini Koruyan Mahalle" Çulina'daki ağaç evi tavsiye edebilirim :) 

Son olarak gidip görmedim ama Nordic Otel de civardaki en güzel yoga platformu ile güzel bir konaklama alternatifi olabilir. Gurulogy'den süper hizmet, kolaylık olsun diye otellerin isimlerine web sitelerini linkledim. Buyurun bakınız..

Yaylalar

Kaş’t

 

 

Favorilerim:

 
  • Zua Cafe : Her saat ayrı güzel müzikleri, enfes deniz mahsullü pizzaları, akşamüstü kokteylleri, taze ev yapımı kekleri ile huzur, lezzet, keyif bir arada Derya Beach’te. Her tarafı asmalarla kaplı bu plajda canınız çektiğinde dalından bir üzüm koparıp taze taze yemek de serbest! Gündüz girip akşam 8’den önce çıkamadık buradan. Her saati bir ayrı keyif…

  • Peri Dükkan:  Küçük Çakıl’ın en şık ve havalı plajlarından Sea View aynı zamanda akşam yemeği için de en güzel seçeneklerden biri. Şezlong yanında yastık ve havlu servisi sunan Sea View’un plaj menüsü de oldukça iddialı. Gündüz plajda yediğimiz Kalamar Dolması, sunumu ve lezzeti ile en iyi balık lokantaları ayarında gelince Sea View’dan ayrılamadık ve akşam yemeğine de burada devam ettik. Akşam yemeğinde de ızgara lagosu, barbekü karidesleri ve özenli servisi ile Sea View yıldızları topladı.

 

Yemek

 

kendinikoruyanmahalle
camlihemsin

İLGİLİ BAŞLIKLAR

bottom of page