top of page
YE, SEV, DANS ET ! 

MÜRVER, KARAKÖY

Karaköy Mürver

SERRA TÜKEL

06.08.2017

Kemankeş Caddesi No: 57-59, Karaköy

Kim cesaret eder, Sirkeci'de esnaf lokantalarının arasında, kebapçıdan bozma beş masalı bir restoranda, hem de içkisiz, Michelin ayarında yemekler yapmaya?!

 

Evet, doğru cevap Can Oba :)

 

Türk insanına ezber bozdurtan Şef Can Oba, sağa sola bakmadan, ambiyans, alkol gibi faktörlerin eksikliğine takılmadan, hayalindeki yemekleri, Sirkeci dükkanında yaklaşık 3 yıldır misafirlerine kendi elleriyle sunmaya devam ediyor.

 

 

TÜRKİYE'DE BİR İLK

 

Şimdilerde ise Can Oba'nın bu küçücük ve dışarıdan oldukça mütevazi görünen lezzet üssü,  Türkiye Cumhuriyet tarihinde daha önce hiçbir restoranın alamadığı Uluslararası Kalite Zirvesi Ödülünü (International Quality Summit) almaya hazırlanıyor! 

 

Bu yıl, 26-28 Mayıs tarihleri arasında, New York'da 30uncu kez düzenlenecek, Kalite Zirvesi ödül töreninde Can Oba da yer alıyor olacak. Üstelik bu ödül sadece restoranlara değil, 72 ülkeden, birbirinden çok farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmalara veriliyor. Bu ödülün bir diğer özelliği de, başvuru yapılamıyor ve ancak aday gösterilerek seçiliyor olmanız. 

 

Can Oba'nın kendisi de tam olarak hangi kriterlerle bu ödüle hak kazandığını bilmiyor. Bildiklerimiz, Can Oba'nın yaptığı işi uluslararası kalite standartlarında ve en iyi şekilde yapıyor olduğu ve bu ödülün Türkiye için çok gurur verici, ayakta alkışlanacak bir başarıyı temsil ediyor olması. 

 

Biz tam bu ödülden konuşurken, bir yandan da Oxford yayınlarının çıkardığı "Başarılı İnsanlar" (Successful People) Ansiklopedisi'nde de Can Oba'nın 3000 başarılı Türk arasında yer aldığını öğreniyorum.

Üst üste kötü haberlerin patladığı ve içimizin karardığı şu günlerde, her şeye rağmen ülkede güzel şeyler de oluyor diye düşünüyorum...

Can Oba, Türkiye Cumhuriyet tarihinde daha önce hiçbir restoranın alamadığı Uluslararası Kalite Ödülü'ni almaya 28 Mayıs'da New York'a gidiyor...

"

"

GELECEK PROJELER

 

Can Oba'nın havadisleri bunlarla da bitmiyor.

 

Uzun süredir konuşulan, Kanyon'un girişinde yine kendi adıyla açacağı 16 masalı butik tatlı dükkanı, Nisan ortası gibi hayata geçecek. Can Oba'nın tatlı dükkanında, Sirkeci restoranındaki  meşhur Greyfrutlu Tiramisu, Köpük Çikolatası ve Peynir Pastası yer almayacak. Bunların yerine Can Oba'nın hiç bilmediğimiz ve merak içinde beklediğimiz tatlı reçeteleri, yeni yerinde şampanya eşliğinde sunulacak.

 

Tatlı dükkanı yine çok küçük olacağı için Can Oba, herhangi bir duyuru ya da gösterişli açılış yapmayı planlamıyor. Ne de olsa Kanyon dükkanında da oldukça limitli sayıda misafir ağırlanabilecek...

 

Tatlıdan sonra Can Oba'nın bir de "Türk Mezeleri" projesi var. Burada da amaç %100 Türk kökenli meze tariflerini seçip bulup derlemek. Türk mutfağının hem doğusu, hem de batısındaki ülke mutfaklarından epey etki ve iz taşıdığını düşününce, insan merak ediyor Can Oba neler çıkaracak diye.

Artık bekleyip, takip edip göreceğiz :)

 

 

SİRKECİ'DEN LEZZETLER...

 

Can Oba'dan bu güzel haberleri duyunca lezzetlerden bahsetmeyi unuttum gitti.

Oldu da Sirkeci lokantasına henüz yolunuz düşmediyse, Can Oba'nın artık klasikleşen bazı yemeklerinden mutlaka deneyin derim.

 

Favoriler arasında Deniz Tarağı, Cevizli Risotto, Ahtapot Bayıldı ve Vişne Soslu Ördeği sayabiliriz.

Daha önce bahsettiğim üç tatlısı ise biribirinden güzel ve porsiyonları büyük olmasına rağmen hepsi beraber yenebilecek kadar lezzetli. 

 

O zaman afiyet, şeker, bal olsun ! 

 

 

İLGİLİ BAŞLIKLAR

MurverKarakoy1
MurverKarakoy4
MurverKarakoy3
MurverKarakoy5
MurverKarakoy
MurverKarakoy6
MurverKarakoy7
bottom of page