top of page
YE, SEV, DANS ET ! 

L'ATELIER NESPRESSO

Kahve ile Gastronomi "Atelier Nespresso"da Buluştu

SERRA TÜKEL

15.12.2015

SALT Galata, Karaköy

Kahve kültürü aldı başını gidiyor…

Nescafe’den, Starbucks’a ve oradan da nitelikli kahveye geçiş, üçüncü dalga kahveciler, demleme ve kavrulma metotları, yepyeni aromalar ve kahve festivalleri derken kahve kültürümüz epey bir arttı son 2-3 sene içinde.

 

En azından arttığını düşünüyordum, Nespresso’nun Kasım ayının son haftasında Salt Galata’da gerçekleştirilen gastronomi davetine kadar!

 

“Atelier Nespresso”, yıldızlı ve ödüllü şeflerin, Nespresso baristaları ve lokal Sommelierle birlikte oluşturdukları kahve ve yemek eşleştirmelerinden oluşan gastronomik bir deneyim. İlk kez 2013 senesinde ortaya çıkan bu atölye Stockholm, Sao Paulo, Zürih, San Sebastian ve Antwerp’ten sonra bu sene ilk kez 25-26 Kasım tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

 

Türk Modern mutfağının öne çıkan isimlerinden Şef Maksut Aşkar ve Şef Yılmaz Öztürk’ün Nespresso Grand Cru ile yarattıkları beş aşamalı menüye, Yiyecek – İçecek danışmanı Oğul Türkkan'ın Nespresso için özel geliştirdiği “Pumpkin Tonic Ristrestto” (Balkabağı Tonik Ristretto) kokteyli ve yemek boyunca şarap eşleştirmeleri eşlik etti.

 

 

Kahve ve yemek eşleştirmelerinden oluşan gastronomik deneyim Atelier Nespresso bu sene ilk kez 25-26 Kasım tarihlerinde İstanbul'da Salt Galata'da gerçekleştirildi.

"

"

Kahveyle Şenlenen Tadım

 

Kahveli lezzet şölenine Oğul Türkkan’ın Nespresso ile yarattığı kokteyl ile başladık. Nespresso Ristretto, Kestel One Votka, kireçte bal kabağı tatlısı, zencefil, limon tozu, tarçın, kına, anason bileşimi bu kokteyli tadınca çarpıcı bir deneyim ile karşı karşıya olduğumuzu anladım.

Kokteyl alanında Nespresso'nun yeni ürünleri ile haşır neşir olup bilgilerimizi güncelledikten sonra sıra geldi heyecanla beklenen tadım menüsüne.

 

Yemek bölümüne geçtiğimizde Şef Maksut Aşkar ve Şef Yılmaz Öztürk salonun baş kısmında birbirine dönük sağlı ve sollu hazırlanmış iki ayrı yemek istasyonunun başlarına geçmiş bizleri bekliyorlardı.

 

Maksut Aşkar'ın deniz mahsüllerinden oluşan başlangıç tabağı ile başladı gecemiz. Tereyağı tencerede caz cuz ederek erirken Şef üstüne Nespresso Grand Cru ilave edince salona müthiş bir koku yayıldı. Tereyağı ve kahve bileşiminden hazırlanan bu sos ile ahtapot ve karides buluştu. Görsellik ve lezzetin bir arada sunulduğu iddialı bir başlangıç ile yemeğe girişimizi yaptık.

 

Bu sefer karşı istasyona geçtik. Şimdi de Şef Yılmaz Öztürk şovuna başladı. Carpaccio kıvamına getirilmiş incecik bir marine et çikolata ve kahveli sos ve zeytinyağı havyarları ile buluştu. "Neler oluyor?!" dedim.

 

Bu iki başlangıcın ardından yemeğe özenle hazırlanmış şık soframızda devam ettik.

Nespresso Grand Cru önce siyah levrek ardından kuzu fileto ile buluştu. Kahvenin en üst mertebelerde gezindiği bir lezzet serüveni hazırlanmıştı adeta bizlere. Atelier Nespresso ile kahve tadının, aromasının birbirinden farklı ürünlerle, etle, deniz mahsülü ile ve sebzelerle nasıl kullanılabileceğini ilk kez deneyimlemiş olduk bu sayede.

 

Finalde gelen kahveli dondurma ile doldurulmuş kıtır balkabağı tatlısı ise bu kadar yemeğin üstüne tabakları kazırcasına silip süpürmemize neden oldu.

 

Atelier Nespresso ile tecrübe ettiğimiz bu gastronomik yolculuk kahve hakkında daha gidilece çok yol, keşfedilecek çok cevher olduğunu gösterdi bana...

 

İLGİLİ BAŞLIKLAR

 

 

 

 

 

NESPRESSO ATELIER 

TADIM MENÜSÜ

25-26 KASIM

 

Ahtapot, Karides, Patates Kremalı Limon Confit, Kahveli Tereyağı ile Grand Cru Ristretto

(Maksut Aşkar)

 

Marine Et, Arapsaçı Pesto, Kahveli Siyah Çikolata ile Grand Cru Espresso Forte

(Yılmaz Öztürk)

 

Siyah Levrek, Kahveli Badem Püresi, Kök Sebze Kreması, Taze Otlar ile Grand Cru Lungo Decaffeinato

(Maksut Aşkar & Yılmaz Öztürk)

 

Kurutulmuş Kuzu Fileto, Kahveli Katmer, Lahana Dağı ve Porcini Kumu, Kuzu Kreması Eşliğinde Grand Cru Ristretto Origin India 

(Maksut Aşkar)

 

Kahveli Dondurma ile Doldurulmuş Kıtır Balkabağı, Pekmezli Mousse, Espresso Parfe, Susamlı Krokan ile Grand Cru Espresso Decaffeinato 

(Maksut Aşkar)

 

***

IMG_4858
IMG_4879
IMG_4890
IMG_4893
IMG_4894
IMG_4896
IMG_4898
IMG_4903
IMG_4914
IMG_4919
IMG_4925
IMG_4927
bottom of page