top of page
YE, SEV, DANS ET ! 

LANXESS ARENA, Köln

Efsane Rock Grubu “Queen ve Adam Lambert” Köln Konserinde

SERRA TÜKEL

15.02.2015

KÖLN/ ALMANYA

“O Konsere Gitmek ya da Gitmemek”

 

2014’ün başında kendime 10 maddelik bir mektup yazıp yollamışım. Mektupta o sene içinde gerçekleştirmek istediğim şeyler yazılı. Bunların içinde egzotik bir ülkeye seyahate gitmek de var, evdeki fazlalıklardan arınmak da...

 

Tahmin edebileceğiniz gibi bu mektubu çoktan unutmuş gitmişim. Ta ki bu sene Ocak ayının ilk haftasında Almanya’da yaşayan kuzenimden Queen konserine gitme önerisi gelene kadar. Bu teklifi duyunca bir anda beynimde şimşekler çaktı ve geri dönüp kendime yazdığım o mektubu buldum.

Madde 3: “Yurt dışında sevdiğim bir müzik grubunun konserine gitmek.”

 

“Evet bu!” Her şeyden önce kendime verdiğim bir söz vardı ve geri kalan dokuz maddeden sadece üç tanesini gerçekleştirebilmiştim bir sene içinde. Bu da dördüncü olabilirdi. Tamam belki bir konser için yurtdışına gitmek çok makul bir iş değildi ama tüm organizasyonu zaten kuzenim yapıyordu. Üstelik Queen ortaokul yıllarımdan bu yana favori Rock gruplarımdan biriydi.  

O yıllarda sınıfta sözlüye kalkana arka fondan “Empty spaces, what are we living for” repliklerini az söylemedik “Show Must Go On” şarkısından; ilk diskomuzda ayaklarımızı vura vura “We Will Rock You” diye az çığırmadık arkadaşlarımızla ve belki de romantizmi ilk kez yaşadık ve hatta gözyaşı döktük “Love of My Life”ı dinlerken...

 

Tabi ki ilk anda “Freddie Mercury olmadan nasıl Queen olur” sorusu düştü aklıma. Ama sonuçta grubun efsanevi gitaristi Brian May ve davulcusu Roger Taylor vardı ve ikisi de 65 yaşlarını aşmışlardı. Grubun bas gitaristi John Deacon ise 1997’de emekliye ayrılmış ve sonraki konserlerde hiç yer almamıştı. Ben kafamda tüm bunları düşünürken bir de baktım kuzenim çoktan almış biletleri.

 

Tarih 29 Ocak, istikamet Köln!

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Queen ve Adam Lambert (Q + AL)

 

Yola çıkmadan Adam Lambert ve Queen’in yollarının nasıl kesiştiğini biraz araştırayım dedim. Hikâye enteresan. 1982 doğumlu Amerikalı solist Adam Lambert, 2009 senesinde Sekizinci American Idol ses yarışmasında yarışırken finalde “We Are The Champions” şarkısında kendisine Brian May ve Roger Taylor eşlik ediyor. Yarışmada Lambert ikinci oluyor ve muhtemelen oradan biraz buruk ayrılıyor. Ancak Brian May, o performansın üzerine Lambert’ın Queen’in yeni yüzü olabileceğini düşünüyor. Bir de üstüne yine American Idol yarışmasında Bohemian Rhapsody’yi söylerken kendisini dinleyince tamam budur diyor ve teklifte bulunuyor.

Queen ve Adam Lambert ilk kez 2011 Kasım ayında MTV Europe Müzik Ödüllerinde sahne alıyorlar.  Bu performansı takiben 2012’de kısa bir Avrupa Turnesine çıkıyorlar ve 2014 senesinde Dünya Turnesi ilan ediyorlar. Ver elini Kuzey Amerika, Avustralya, Yeni Zelanda ve Asya derken, son olarak da 2015’in başında Avrupa’ya uzanıyorlar.

 

Q + AL Köln Konserinden

 

Geldik konser akşamına. Saat 20.00’de Köln Lanxess Arena’dayız. Biletlerin üstünde başlangıç 20.00 diyor ama biz Türkiye’de beklemeye alıştığımız için en azından bir saat beklemeye hazırlamışız kendimizi. Yiyecek, içecek almakla oyalanırken bir de bakıyoruz 20:20’de Queen sahnede! 20.000 kişi kapasiteli kapalı stadyumda bir noktalık boşluk yok. Tüyler ürpertici güzellikte bir görüntü. Sahneye saçları ağarmış, yaşlarını oldukları gibi gösteren Brian May ve Roger Taylor ve yanlarında derileri çekmiş genç solist Adam Lambert çıkıyor.

 

Giriş şarkısını 1985’te çıkardıkları single albümlerinden “One Vision” ile yapıyorlar. Hemen arkasından “Another One Bites the Dust” giriyor. Sahne düzeni ve ışıklandırma beklediğimden çok daha iyi.  Sahnenin arkasındaki ışıklı halkada üç boyutlu görseller dönerken saha içine uzanan platformda Lambert şovunu yapıyor. O an fark ediyorum ki, bu konserin 80’ler bilemedin 90’lardan kalma bir sahnesi olacağını hayal etmişim. Oysa teknolojinin nimetleri sonuna kadar kullanılmış ve müthiş bir sahne kurulmuş.

 

20bin kişi hep bir ağızdan söylenen her bir şarkıda Brian May ve Roger Taylor sanki enerji topluyor ve daha bir gençleşiyor. Diğer yandan ilk kez sahnede izlediğim Adam Lambert güçlü sesi ve sayısız kostümleriyle rolünü eksiksiz gerçekleştiriyor. Evet, o sahnede Freddie Mercury’yi çok anıyor ve özlüyoruz. İşte tam o anlarda da arka fondaki üç boyutlu halkada eski konser görüntülerinden Freddie’ye canlı bağlantı yapıyoruz…

 

Tabi ki ilk anda "Freddie Mercury olmadan Nasıl Queen olur?" sorusu düştü aklıma. Ama sonuçta grubun efsanevi gitaristi Brian May ve Davulcusu Roger Taylor vardı...

"

"

Konserin Unutulmaz Anları

 

  • “Killer Queen” şarkısında sahneye getirilen Marie Antoinette koltuğunda püsküllü kostümü ile Lambert’ın şovu

 

  • Brian May’in “Love of My Life”ı seslendirişi ve şarkının sonunda Freddie Mercury ile düeti

 

  • Brian May’in ışıkları açtırıp tüm seyirci ile 360 derecelik selfie fotoğraf çekimi yapması

 

  • Roger Taylor’ın oğlu Rufus Taylor ile yaptığı davul düosu (O ana kadar Roger Taylor’ın oğlunun da davulcu olduğunu ve Queen’e katıldığını bilmiyordum ve harika bir sürprizdi!)

 

  • “Under Pressure” şarkısında Rogert Taylor’ın saha içindeki küçük platformdaki davul performansı

 

  • “Who Wants to Live Forever” şarkısında tüm stadyumu kaplayan lazer şov ve en son ortaya inen dev disko topuyla ışıl ışıl aydınlanan seyirci

 

  • “Bohemian Rhapsody” şarkısında Adam Lambert ve Freddie Mercury’nin tüyler ürpetici düeti

 

  • “Bis”ten sonra tekrar sahne alan grubun “We Will Rock You” ve “We Are The Champions” şarkılarını üst üste söylemeleri


 

 

Özet olarak 2 saat 15 dakika kesintisiz süren muhteşem bir performans ve şov izliyoruz. Tadı damağımızda, müthiş bir mutlulukla ayrılıyoruz Lanxess arenadan.

 

Bu tecrübeyi yaşamak isteyen Queen hayranlarına Avrupa Turnesi’nin gelecek ayaklarını takip etmelerini kesinlikle tavsiye ederim.

http://www.queenonline.com/en/news-archive/queen-adam-lambert-european-tour-tickets-on-general-sale

 

“God Save the Queen!”

“Tanrı Queen’i Korusun!”

İLGİLİ BAŞLIKLAR

QUEEN
Queen & Adam Lambert
LANXESS ARENA KÖLN
ADAM LAMBERT SAHNEDE
BRIAN MAY
BRIAN MAY
ADAM LAMBERT
QUEEN AND ADAM LAMBERT
ADAM LAMBERT
QUEEN AND ADAM LAMBERT

Konser Videoları

bottom of page