top of page
YE, SEV, DANS ET ! 

PROPAGANDA, Asmalı Mescit

PROPAGANDA'da Kör Tadım

SERRA TÜKEL

02.04.2014

Bu mekan kapanmıştır.

Alaçatı ve Kuruçeşme El Beso'dan bildiğimiz işletmeci Indra Taşpınar'ın ikinci mekanı Propaganda mutfak konusunda oldukça iddialı. Ayrıca ünlü DJ'lere ev sahipliği yapması ile de adı sıkça duyulan gece mekanları arasında yer alıyor...

 

Bir kaç aylık bir aradan sonra Propaganda'ya geçtiğimiz hafta sıradışı bir etkinlik için gittim; "Blind Tasting" ya da "Kör Tadım".

Daha önce 101 Lezzet Festivali'nde gözlerim kapalı ufak bir tadım tecrübesi yaşamıştım ama bunun gibi başlangıçları, ana yemekleri ve tatlıları ile tam bir tadım etkinliğine ilk kez Propaganda'da katıldım.

 

Gözlerimizi tabakların üzerindeki bantlarla kapadık ve teker teker menüden lezzetler önümüze gelmeye başladı. Yerken hem ne yediğimizi, hem de yediğimiz şeyin içinde kullanılan ana malzemeleri tahmin etmeye çalıştık. İlk başta acaba gözlerimin kapalı olmasından sıkılır mıyım diye düşündüm ama sıkılmak bir yana oldukça keyifli ve konsantre bir tadım tecrübesi oldu. Lezzetlerin bazılarını çok rahat bilebilirken, bazılarında baskın malzemeleri yakalayıp yemeğin aslını yanlış tahmin ettiğim de oldu. Gerçekten şaşırtıcı sonuçlarla karşılaşabileceğiniz bir tecrübe kör tadım.

Bu arada Propaganda'nın menüsünün de epey değiştiğini farkettim. Tadımdan favori bazı lezzetler, Alaska Kral Yengeç, Limonlu ve Zencefilli Çiğ Balık (Ceviche), Kadayıfa Sarılı Karides ve Mücverdi. Tatlılardan Ananaslı Pannacotta da harika bir kapanış sağladı.

Bu etkinliği özel gruplar için maksimum 20 kişiye kadar servis verebildiklerini ve üst katta ayrı bir etkinlik odaları olduğunu da öğrendik. Hem lezzetli bir yemek yemek isteyenlere, hem de farklı bir deneyim yaşamayı tercih edenlere tavsiye ederim.

 

Gizli bilgi: Propaganda'nın bu yaz Alaçatı'da yeni bir şubesi açılacağının haberini de almış bulunuyoruz! 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KÖR TADIM MENÜSÜ

 

Alaska Kral Yengeç Eti;

Parmesanlı patates püresi, tatlandırılmış sarımsak chives

Acılı Sote Kalamar;

Acı biber, Kırmızı soğan, coriander, maydanoz

Levrek Ceviche;

Taze Bahararatlar, lime, acı biber

Mücver;

Kabak dereotu ve peynirli süzme yogurt ile

Kadayıfa Sarılı Karides

İspanyol Usulü Tavuk Kroket;

Hafif acılı domates sos

Balkabaklı Gnocchi;

Adaçayı ve hafif krema

Bulgur Risotto;

Közlenmiş kırmızı biber,çam fıstığı ve nane

Yaban Mantarlı Rokalı Penne;

Porçini Shiitaki ve Trüf mantarları, krema, parmesan

Beef Roll;

Ispanak, köz biber ve kars gravyer ile doldurulmuş bonfile

Panna Cotta;

Ananaslı ve sultaniye üzümlü

Nutella Chees Cake

 

Kadayıfa Sarılı Karides
Mücver
Bulgur Risotto
bottom of page