top of page
YE, SEV, DANS ET ! 

Karaköy'den Taze Taze...

Forneria

Karaköy'ü başı boş bırakmaya gelmiyor. Daha Aralık ayında Mekanist'te yazdığım "Yeni Karaköy" yazısının üzerinden 4 ayda geçti geçmedi ve yazı şimdiden tarih oldu. Yeniler eskimeden, yepyeniler eklendi. 

The Haze Otel ve girişinde açılan Forneria da Karaköy'ün en yenileri arasında.

Forneria aynı zamanda, Leblon'dan ve "Arda'nın mutfağı" adlı TV programından bildiğimiz Arda Türkmen'in İtalyan lokantası. Mekana daha gitmeden yurtdışından çok özel bir fırın getirildiğinin bahsini duymuştum. Nitekim Forneria ismi de İtalyanca "fırın"dan geliyor. Hal böyleyken, gidip şu fırının mamüllerini bir deneyelim dedik bir Cumartesi akşamı. 

Karaköy katotoparkına giden yolun başında hemen ışıkların köşesinde açılmış Haze Otel. Mekanın ambiansı çok hoş olmuş. Restorana girince kendimi adeta bir Avrupa şehrinde hissettim. Dışarıdaki masaları da çiftlere romantik bir akşam yemeği için çok güzel olur diye düşündüm..

 

Sıra geldi lezzetlere...
Tabii ki fırından çıkan birşeyler yenmeliydi. Ortaya iki çeşit pizza ve iki çeşit güveç söyledik. Belki beklentilerim çok yüksekti ama neticede ne güveçlerde ne de pizzalarda çok akılda kalıcı bir lezzet bulamadım. Diğer yandan denemedim ama daha sonradan başlangıç olarak peynir ve şarküteri tabaklarının çok başarılı olduğunu duydum. Yine de mağdem fırın bu kadar özel ve maharetli ürünler de biraz daha geliştirilebilir diye düşünüyorum...

 

Deniz mahsüllü güveç

Karaköy'de bundan sonra denemek istediğim yeni lezzet durağı ise iç mimarisini yakın arkadaşlarım Melis - Sinem Kurultay'ın yaptığı pizzacı Komodor. Komodor, Nisan ayının ilk haftası Kafe Muhit'in karşısında açılmış...

Forneria gibi şık bir akşam yemeği için değil belki ama keyifli bir öğle yemeği için ortamı hoş görünüyor...Komodor

bottom of page