İstanbul Moda Haftası, Şarap Uzmanlığı, Beyazıt Kütüphanesi, Pandeli ve Fuzuli

Geçtiğimiz hafta niyet ettim bu yazıları düzenli yazmaya. Niyet ettiğim gibi ertesi gün Türkiye “Barış Pınarı” adlı sınır ötesi operasyona başladı. Diken üstünde, acı haberler aldığımız bir hafta geçti. Yazmak ve yazmamak arasında gittim geldim. Bir yandan hepimizin güzel şeyler görmeye, iyi şeyler duymaya ihtiyacı var. Diğer yandan da coğrafyamızın bitmeyen zorlukları ve sorunları her an, her yönden taarruzda sanki...

Sonra yola devam dedim ve sizlere dopdolu bir haftadan yeni notlar hazırladım. Dileğim bu hafta çok daha güzel haberler aldığımız, huzur ve afiyet dolu bir hafta olsun.


Zeynep Soylu'dan Fashion Week 2019 İzlenimleri 


Bu hafta Gurulogy’de ilk kez bir konuk yazarımız var! F King Magazine Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni, İstanbul Moda Akademisi eğitmenlerinden Zeynep Soylu Gurulogy okurları ile geçtiğimiz hafta gerçekleşen Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul’dan izlenimlerini paylaştı.


Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul 10. yılında 14. sezonunun ardından en dikkat çeken defileler şüphesiz Zorlu Psm dışında gerçekleşenler oldu.  Tasarımcılar koleksiyonlarının temalarını atmosferle bütünleştirince daha etkileyici oluyor.

Lug Von Siga’nın Venedik sarayında bizi kaotik İstanbul’dan uzaklaştırdığı dakikalar, Mehtap Elaidi’nin boğaza karşı izlediğimiz koleksiyonu ve SudieEtuz’un nostalji yaratan Unkapanı Plakçılar Çarşısı, İstanbul’un ne kadar zengin içeriğe sahip mekanlarının olduğunu bize tekrar hatırlattı ve keyifli anlar yaşattı. Zorlu Psm’de izlediğimiz defilelerden her zaman farklılık yaratan tasarımlarıyla gün geçtikçe büyüyen Emre Pakel’in dolarlar saçarak gerçekleştirdiği şovu ilgi çekenler arasındaydı. Yine kendi kanatları ile uçmaya bu sene başlayan Mehmet Emiroğlu’da koleksiyonuyla gelecek vaad eden tasarımcılar arasında yer alıyor.


Zeynep Soylu


Şarapla Resmiyette İlk Adım

Hikayesi olan herşeyi seviyorum...


Yediğim - içtiğim şeylerin hikayesini bilmekse apayrı bir keyif benim için. İşte bu yüzden uzun zamandır IWSA (International Wine & Spirits Academy)' da açılacak 1. Seviye Şarap Yeterlilik Eğitimini kovalıyordum. Geçen hafta başlayan ve üç hafta sürecek WSET-1 eğitiminin duyurusunu Eylül ayında sosyal medya hesaplarında görmüştüm.  (Aklınızda olsun kontenjanlar 30 kişiyle sınırlı ve duyuru yapılır yapılmaz genelde doluyor).  Wine&Spirit Education Trust'a bağlı olarak uluslararası formatta verilen bu eğitimler toplam dört seviyeden oluşuyor. Türkiye'de ise şu anda sadece ilk üç seviye için eğitim alabiliyorsunuz. 2 ve 3'üncü seviyelere başlamak için 1. seviyeyi tamamlama şartı da yok.  Benim aldığım WSET 1'de şarap hakkında temel bilgiler, üzüm çeşitleri, üretim süreçleri, şarap servisi ve yemek eşleştirmeleri anlatılıyor.  Sonunda bir de 30 soruluk sınava girip %70 üzeri başarıyla soruları yanıtlarsanız Uluslararası WSET 1 sertifikanızı alıp duvarınıza asabiliyorsunuz :)

*Bu arada şarap hakkında daha detaylı ve derinlemesine bilgiler içeren WSET-2 eğitimi de bu IWSA'nın sayfasında duyuruldu. 21 Kasım'da başlayacak ve 6 hafta sürecek ikinci seviye eğitimin biletleri Biletix'de satışta. İlgililere duyurulur! 


Haftanın Güzeli : Beyazıt Devlet Kütüphanesi !Geçtiğimiz hafta başında blogger bir arkadaşımın sayfasında (BerrydewBlog) Beyazıt Devlet Kütüphanesi'nin içinin fotoğrafı ile ilk kez karşılaştım. "Hadi canım!" dedim. Yaşadığım şehirde böyle güzel bir kütüphaneyi gözden kaçırabileceğim hiç aklıma gelmezdi. Hafta sonunu zor bekledim gitmek için. Meğer Beyazıt Devlet Kütüphanesi Avrupa'nın en modern 10 kütüphanesinden biri seçilmiş ve Türkiye Cumhuriyeti'nde basılan tüm kitapların birer kopyasının bulunduğu müthiş kapsamlı bir arşive sahipmiş.   

Burası ayrıca İstanbul'da devlet tarafından inşa edilen ilk kütüphane binası olması açısından da önem taşıyor. 1884 yılında hizmete açıldığı dönemde Batılı ülkelerde görülen milliyetçilik akımından ve milli kütüphaneler kurulmasından etkilenildiği söyleniyor.

Günümüze gelecek olursak, kütüphanenin bu şahane okuma salonu dışında kapsamlı bir gazete arşivi ve çalışırken keyifle mola verebileceğiniz tarihi kalıntıların da bulunduğu güzel bir avlusu var.